Som førende producent i 20 år. Vores udsøgte håndværk kan opfylde alle dine krav!
Produkter
Du er her: Hjem » Motoreffekt i hestekræfter » 7,5 HP / 5,5 KW » 7,5 HP / 5,5 KW 3-Phase Vekselstrømsmotor

7,5 HP / 5,5 KW 3-faset Vekselstrømsmotor

Når industrielle applikationer kræver mere drejningsmoment, højere pålidelighed og kontinuerlig ydeevne, bliver 7,5 HP / 5,5 KW 3-faset motor et naturligt valg. Den er kraftfuld uden at være overdimensioneret, robust uden at være kompliceret og effektiv nok til at holde driftsomkostningerne under kontrol. Fra tunge pumper til store kompressorer spiller denne motorstørrelse en afgørende rolle i moderne industri.
  • Fodmontering, Flangemontering, Case Mount

  • 132S, 132M, 160M

  • 1

  • 18 måneder

  • Trefaset asynkron Vekselstrømsmotor

  • Sejr

  • 3600 RPM, 3000 RPM, 1800 RPM, 1500 RPM, 1200 RPM, 1000 RPM, 900 RPM, 750 RPM

  • 200V, 210V, 220V, 230V, 240V, 380V, 400V, 415V, 440V, 460V, 480V, 660V, 690V

  • 7,5 HP / 5,5 kW

  • 50HZ 60HZ

  • 2P 4P 6P 8P

  • IE4 IE3 IE2

  • Støbejernshus/Aluminiumshus

  • Pumper, kompressorer, mixere, transportører, elevatorer, kraner og hejseværker...

  • Acceptabelt

  • Stærk trækasse eller tilpasset

  • CE CQC

Tilgængelighed:
facebook delingsknap
twitter-delingsknap
knap til linjedeling
wechat-delingsknap
linkedin-delingsknap
pinterest delingsknap
whatsapp delingsknap
del denne delingsknap

Produktbeskrivelse

Vekselstrømsmotor 3 fase


Introduktion til 7,5 HP / 5,5 KW 3-Phase Vekselstrømsmotor

Når industrielle applikationer kræver mere drejningsmoment, højere pålidelighed og kontinuerlig ydeevne, 7,5 HP / 5,5 KW 3-faset motor et naturligt valg. bliver Den er kraftfuld uden at være overdimensioneret, robust uden at være kompliceret og effektiv nok til at holde driftsomkostningerne under kontrol. Fra tunge pumper til store kompressorer spiller denne motorstørrelse en afgørende rolle i moderne industri.


Tænk på det som den pålidelige arbejdshest - stærk, stabil og altid klar til at trække sit vægt.


Hvad betyder 7,5 HP / 5,5 KW i Vekselstrømsmotor effektværdier?

Vekselstrømsmotor vurderinger beskriver, hvor meget mekanisk kraft motoren kan levere ved sin aksel.


  • 7.5 HP (Hestekræfter) er en traditionel enhed, der stadig er meget udbredt i mange industrier.

  • 5,5 KW (Kilowatt) er den metriske ækvivalent, der almindeligvis anvendes i elektriske standarder.


Begge værdier repræsenterer den samme udgangseffekt, blot udtrykt forskelligt.


Hvorfor 3-Phase Vekselstrømsmotor er industristandarden

Trefasede motorer giver klare fordele i forhold til enfasede motorer:


  • Glat og kontinuerligt drejningsmoment

  • Højere effektivitet og bedre effektfaktor

  • Lavere strøm for samme udgangseffekt


  • Reducerede vibrationer og længere levetid


Det er derfor, næsten alle industrianlæg er afhængige af dem.


Hestekræfter vs Kilowatt: Hvad er forskellen?


HP til KW-konvertering forklaret

Her er den simple konvertering:

1 HP ≈ 0,746 KW


Så:

  • 7,5 HP × 0,746 ≈ 5,6 KW

Dette er grunden til, at motoren normalt er klassificeret og solgt som 5,5 KW.


Drejningsmoment, hastighed og belastningsdynamik

En 7,5 HP motor giver væsentligt højere drejningsmoment end mindre motorer, hvilket gør den ideel til applikationer med store startbelastninger eller konstant modstand, såsom pumper, der arbejder under tryk eller belastede transportører.




IE4 motor


Tekniske specifikationer for en 7,5 HP / 5,5 KW 3-faset Vekselstrømsmotor


Nominel effekt ( kW / HP ) Rammestørrelse Pol RPM 50Hz / 60Hz Effektivitet (100%) IE2 IE3 / IE4 Effekt Factor (COS$phi$) IE2 / IE3 / IE4 Moment (Nm) Vægt (kg)
5,5 / 7,5 132S 2 2900 / 3480 87,0 / 89,2 / 90,9 0,88 / 0,88 / 0,89 18.1 55
5,5 / 7,5 132S 4 1440 / 1728 87,7 / 89,6 / 91,9 0,83 / 0,82 / 0,82 36.5 62
5,5 / 7,5 132 mio 6 960/1152 86,0 / 88,0 / 90,5 0,78 / 0,78 / 0,76 54.7 78
5,5 / 7,5 160 mio 8 720/864 83,9 / 86,2 / 89,1 0,74 / 0,73 / 0,72 72.9 115


Kerne Vekselstrømsmotor specifikationer og ydeevne


Miljø- og driftskompatibilitet


1. Site Betingelser

Victory-motorer fungerer pålideligt i  de fleste industrielle miljøer :


  • Temperaturområde: -15°C til +40°C (ideel til lagre, fabrikker og udendørs shelters)

  • Højde: ≤1000 meter (kompatibel med byplanter, værksteder i landdistrikter og faciliteter i lav til moderat højde)


Denne alsidighed gør dem velegnede til globale applikationer i ikke-ekstremt klima, med tilpassede modifikationer tilgængelige til ekstreme temperaturer (-40°C til +50°C) eller steder i høj højde (>1000m).


2. Isoleringssystem

Motorens isolering opfylder  klasse F (105K) ydeevnestandarder  (klassificeret til 155°C kontinuerlig drift) og er valideret via klasse B (80K) test. Denne dobbelte overensstemmelse sikrer en forlænget levetid (20.000+ driftstimer) og ensartet pålidelighed i 24/7 kontinuerlig drift scenarier (f.eks. produktionslinjer, vandbehandlingspumper). Til applikationer med ekstrem varme (f.eks. støberier) er  Klasse H-isolering (max. 180°C)  tilgængelig som en tilpasning.


3. Vibrations- og støjkontrol

Konstrueret til  vibrationsklasse A  (lav støj, minimalt mekanisk slid) er vores motorer ideelle til præcisionsudstyr som pakkemaskiner eller medicinske værktøjer. Til mere støjsvage miljøer (f.eks. laboratorier) eller følsom instrumentering kan der anmodes om  vibrationsklasse B (glattere drift)  for at reducere driftsforstyrrelser.


4. Driftscyklus

Vores motorer er designet til  kontinuerlig drift (S1) og kører på ubestemt tid ved nominel belastning uden overophedning – perfekt til non-stop applikationer: industrielle pumper, ventilationsventilatorer, transportsystemer og tungt maskineri.


Elektriske og beskyttende funktioner


1. Spænding & Frekvens

Standardspecifikationer:  380V/50Hz  (global industriel netstandard). Tilpasningsmuligheder omfatter:


  • Enkelte spændinger: 200V–660V (f.eks. 220V/60Hz for Nordamerika, 230V/50Hz for Europa)

  • Frekvens: 50/60Hz (eller tilpasset tuning til specielle behov som 400Hz rumfartsapplikationer)


Vekselstrømsmotor bevarer optimal ydeevne selv med ±5 % spændingsudsving – kritisk for ustabile elnet i fjerntliggende områder eller udviklingsområder.


2. Vekselstrømsmotor Beskyttelse

Forbedre sikkerheden og reducere nedetiden med valgfrie  PTC-termistorer (overophedningsbeskyttelse)  eller  PT100 temperatursensorer (realtidsovervågning) . Disse komponenter udløser advarsler eller automatiske nedlukninger under overophedning, hvilket forhindrer skader i højbelastningsapplikationer (kompressorer, transportører) og sænker langsigtede reparationsomkostninger.


3. Beskyttelsesklasse

Standard  IP54/IP55 Ingress Protection  (støvtæt, vandafvisende) beskytter mod partikler og lavtryksvandstråler – ideel til fugtige/støvede arbejdsområder (fødevareforarbejdningsanlæg, byggepladser). Til barske miljøer (kraftig regn, udvaskning) er  IP65 (fuld støvtæthed + højtryksvandtæthed)  tilgængelig på forespørgsel.


4. Køling & Ventilation

Victory- Vekselstrømsmotor bruger  Totally Enclosed Fan-Cooled (TEFC) teknologi  (i henhold til IEC 60034-6, IC411):


  • Forsegler motoren til at blokere for støv, fugt og snavs (kritisk for gårde, miner eller snavsede industriområder)

  • Eksterne ventilatorer sikrer effektiv varmeafledning og opretholder stabile temperaturer i langvarige opgaver med højt drejningsmoment


Konstruktion og materialekvalitet


1. Vikling

Konstrueret med  100 % kobbertråd med høj renhed  (ikke aluminium), tilbyder vores viklinger:


  • Overlegen elektrisk ledningsevne (reducerer energitab og forbrugsregninger)

  • Forbedret varmemodstand (forlænger motorens levetid ved kontinuerlig drift)

  • Bedre ydeevne i høj belastning, langvarige opgaver sammenlignet med alternative materialer


2. Udgangsaksel

Standard cylindrisk aksel med kilegang; vi tilbyder  skræddersyet akseldiameter/længde  (f.eks. forlængede aksler til specifikke koblinger, ikke-standard nøglestørrelser) for at passe til dit udstyrs unikke krav.


Ledningsmetoder


Kabelføringsmetoder for 3-faset Vekselstrømsmotor

Her er en klar forklaring på de to trefasede motorledningsmetoder:


Stjerne (Y) forbindelse

  • · Ledningsopsætning : Motorens tre viklingsender ( U2, V2, W2 ) er forbundet med hinanden (danner et 'stjerne' midtpunkt), mens de tre startender ( U1, V1, W1 ) forbindes til den trefasede strømforsyning.

  • · Vigtige elektriske egenskaber : Netspænding (strømforsyningsspænding) er √3x viklingsspænding; linjestrøm er lig med viklingsstrøm.

  • · Almindelig brug : Anvendes til motorer designet til højspændingsindgang (f.eks. 380V-forsyning med 220V-viklinger) eller til at reducere startstrømmen (f.eks. i applikationer med let belastning som blæsere eller små pumper).


Delta-forbindelse (△).

  • · Ledningsopsætning : Motorens viklingsender er forbundet i en lukket sløjfe: U2 til V1 , V2 til W1 , W2 til U1 . Den trefasede strømforsyning forbindes til forbindelsespunkterne ( U1, V1, W1 ).

  • · Vigtige elektriske egenskaber : Linjespænding er lig med viklingsspænding; linjestrøm er √3x viklingsstrøm.

  • · Almindelig brug : Anvendes til motorer designet til lavspændingsindgang (f.eks. 220V-forsyning med 220V-viklinger) eller applikationer med højt drejningsmoment (f.eks. kompressorer, transportører, tunge maskiner).


Victory- Vekselstrømsmotor 's fremstilling og kvalitetssikring


1. Tilstrækkelig råvarebeholdning

Victory- Vekselstrømsmotor opretholder en robust råvarebeholdning af høj kvalitet (premium kobberviklinger, højstyrke stållamineringer, holdbare aluminiumshuse) hentet fra certificerede globale leverandører. Dette eliminerer produktionsforsinkelser, muliggør hurtige svar på presserende ordrer eller pludselige efterspørgselsstigninger og sikrer, at dine projekter holder tidsplanen – uanset om du har brug for standardmodeller eller tilpassede løsninger.


2. Professionelt produktionsudstyr og samlebånd

Victory- Vekselstrømsmotor -værkstedet har det nyeste udstyr:


  • CNC-bearbejdningscentre (præcisionskomponentfremstilling)

  • Automatiske viklemaskiner (konsistent spolekvalitet)

  • Intelligente testsystemer (validering af ydeevne i realtid)


Fuldt automatiserede samlebånd reducerer menneskelige fejl, øger produktionseffektiviteten og sikrer, at hver motor opfylder internationale kvalitetsstandarder. Vi opgraderer løbende udstyr for at tilpasse os de seneste fremskridt i branchen.


3. 100 % kvalitetskontrol

Kvalitet er sejr - Vekselstrømsmotor hjørnesten. Victory- Vekselstrømsmotor implementerer streng 100 % inspektion på tværs af hele produktionsprocessen:


  • Råvareverifikation (sikrer overholdelse af specifikationer)

  • Igangværende kontrol (overvåger komponenternes nøjagtighed)

  • Afsluttende test (vurderer effektivitet, drejningsmoment, vibrationer og isolationsmodstand via dynamometre, testere og analysatorer)


Overholdelse af  kvalitetsstyringssystemet ISO 9001 , Victory- Vekselstrømsmotor garanterer fejlfrie motorer, der yder optimalt i dine applikationer.


Tilpasnings- og leveringsløsninger


1. OEM/ODM Tjenester

Victory- Vekselstrømsmotor tilbyder omfattende OEM/ODM tjenester, der er skræddersyet til dine unikke behov:


  • Samarbejd med vores ingeniører fra design til endelig produktion

  • Tilpas strøm, hastighed, størrelse, spænding, hus eller branding (producer under dit logo)

  • Gennemsigtige processer og streng IP-beskyttelse (fortrolighedsaftaler inkluderet)


Ved at udnytte vores R&D og produktionsekspertise leverer vi omkostningseffektive, højtydende løsninger, der stemmer overens med dine forretningsmål.


2. Eksport-standard emballage og levering

Victory- Vekselstrømsmotor bruger  ISPM 15-kompatible eksport-standard trækasser  (højdensitet, fugtbestandig krydsfiner) med skumpolstring og plastikindpakning til indvendig beskyttelse. Denne emballage:


  • Overholder globale toldregler

  • Forhindrer skader fra stød, fugt eller hård transport

  • Kan tilpasses til store/specialformede ordrer


Du kan stole på, at dine motorer ankommer til tiden og i perfekt stand, uanset din globale destination.


3. Kvalitetssikring og garanti

Hver motor er bygget til  ISO 9001 standarder , hvilket sikrer ensartet produktionskvalitet og overholdelse af globale industrielle regler. Vi støtter vores produkter med en  18-måneders garanti : hvis en motor er beskadiget af ikke-menneskelige faktorer (f.eks. fabrikationsfejl) inden for denne periode, erstatter vi den  gratis.


eks motor


Parameter tabel

Punkt

Specifikationer

Beskrivelse

Tilpassede varer

Vekselstrømsmotor Indtast

Trefaset AC motor

(egern-bur type)



Vekselstrømsmotor Standard

IEC 60034

Det er en standard for roterende motorer formuleret af IEC .


Effektivitetsniveau

IE2 / IE3 / IE4

Den opfylder IE2 IE3 IE4 energieffektivitetsgrad på IEC 60034.


Spænding

110/200/220/ 230/240/380/400/415/440/460/480/ 660/ 690V

Motorerne kan fungere godt inden for variationer på ± 5 % fra nominel spænding.

Det kan tilpasses efter  spændingen  i dit land

Frekvens

50/60 Hz

Motorerne kan arbejde i 50Hz eller 60Hz.

Det kan tilpasses efter  frekvensen i dit land

Grad af beskyttelse

IP55

Motoren har støvtæt og vandtæt ydeevne på niveau 5. Den er velegnet til industrielle scenarier, hvor der er støv (diameter ≥ 1 mm) og lavtryksvandsprøjtning.

Den kan tilpasses som IP65

Isoleringsklasse

F

Den maksimale temperatur, som isoleringsmaterialer kan modstå i lang tid, er 155 ℃.

Det kan tilpasses som H

Driftstilstand

S1

Kontinuerligt arbejde system


Afkølingsmetode

TEFC

Fuldstændig lukket ventilator afkølet i overensstemmelse med IC411 af IEC 60034.


Site Betingelser

Temperatur: -15°C til +40°C

Højde: ≤  1000 m


Den kan tilpasses .d  til  miljøer med højere eller lavere temperatur, og over 1000 meter

 

Snoet

100% kobbertråd



Vekselstrømsmotor Beskyttelse

PTC/PT100

PTC: termistorbeskyttelse

PT100: modstands-thormometre beskyttelse

 

En s mulighed

Udgangsaksel

S tandard størrelse

Cylindrisk med nøgle

Skaftets diameter og længde kan tilpasses

Maling farve

Blå/grå


Det kan tilpasses

Navneskilt

Victory mærke standard


Det kan tilpasses

Kvalitetssikring

ISO 9001 Kvalitetssystem

Streng kvalitetsstyringsstandard, 100% kvantitet  inspiceret


Garantiperiode

18 måneder

Vi tilbyder en ny motor gratis, hvis motoren er beskadiget på grund af ikke-menneskelige faktorer inden for 18 måneder.



Design og konstruktionsfunktioner


Stator og rotor design

Statoren skaber et roterende magnetfelt, mens rotoren - sædvanligvis en egernburtype - følger det jævnt. Dette enkle design sikrer holdbarhed og minimal vedligeholdelse.


Isolationsklasse og termisk beskyttelse

Klasse F-isolering tillader højere temperaturtolerance, hvilket forbedrer pålideligheden i krævende miljøer.


Kølemetoder og kapslingstyper

  • TEFC (IC411): Standard til de fleste industrielle anvendelser

  • Tvungen ventilation (IC416): Ideel til applikationer med variabel hastighed eller høj belastning



Typer af 7,5 HP / 5,5 KW 3-faset Vekselstrømsmotor


Induktion Vekselstrømsmotor

Det mest almindelige valg på grund af enkelhed og pålidelighed.


Egernbur Vekselstrømsmotor

Lav vedligeholdelse og fremragende til kontinuerlige opgaver.


Slipring Vekselstrømsmotor

Anvendes, når der kræves et meget højt startmoment, dog mindre almindeligt ved denne effekt.



煤矿


Anvendelser på 7,5 HP / 5,5 KW 3-faset Vekselstrømsmotor


Industrielle applikationer

  • Kraftige pumper

  • Luft- og gaskompressorer

  • Transportører og knusere

  • Blandere og omrørere


Kommercielle applikationer

  • VVS-systemer

  • Køletårne

  • Store ventilationsventilatorer


Landbrugs- og infrastrukturanvendelser

  • Vandingspumpesystemer

  • Vandbehandlingsanlæg

  • Udstyr til behandling af korn



Fordele ved at bruge en 7,5 HP / 5,5 KW 3-faset Vekselstrømsmotor


Højt startmoment

Perfekt til applikationer, der kræver stærk opstartsydelse.


Energieffektivitet

Lavere tab udmønter sig i lavere driftsomkostninger over tid.


Lang levetid

Designet til kontinuerlig drift med minimal nedetid.



Overvejelser om installation og ledninger


Elektriske forbindelser

Korrekt kabeldimensionering, overbelastningsbeskyttelse og jording er afgørende for sikker drift.


Star-Delta Start

  • Stjerne: Reducerer startstrømmen

  • Delta: Leverer fuldt drejningsmoment under normal drift


Monteringsmuligheder

Almindelige monteringsarrangementer inkluderer:

  • B3: Fodmonteret

  • B5: Flangemonteret

  • B35: Fod og flange




Yongzhuan 3 fase Vekselstrømsmotor


Vedligeholdelse og fejlfinding


Tjekliste til rutinemæssig vedligeholdelse

  • Tjek lejets tilstand

  • Mål isolationsmodstand

  • Sørg for, at køleluftstrømmen er uhindret


Almindelige problemer og løsninger

  • Overophedning → Forbedre ventilationen eller reducere belastningen

  • Støj → Efterse lejer og justering

  • Vibration → Afbalancere belastning og aksel



Sådan vælger du den rigtige 7,5 HP / 5,5 KW 3-faset Vekselstrømsmotor


Belastningstype og driftscyklus

Forstå om din belastning er konstant, variabel eller kræver et højt startmoment.


Driftsmiljø

Barske miljøer kan kræve højere IP-beskyttelse eller specielle belægninger.


Valg af effektivitetsklasse ( IE2 , IE3 , IE4 )

IE3 motorer er ofte den bedste balance mellem forudgående omkostninger og langsigtede energibesparelser.




Hvad er induktion Vekselstrømsmotor


Konklusion


Den 7,5 HP / 5,5 KW 3-fasede motor er en pålidelig, effektiv og kraftfuld løsning til krævende industrielle applikationer. Den bygger bro mellem mellemstore og kraftige motorer og tilbyder stærk ydeevne uden unødvendig kompleksitet. Med det rigtige valg, installation og vedligeholdelse kan denne motor levere pålidelig service i årtier.



Ofte stillede spørgsmål


1. Er 7,5 HP det samme som 5,5 KW?

Ja, cirka. 7,5 HP konverteres til omkring 5,6 KW og er almindeligvis vurderet til 5,5 KW.


2. Kan en 7,5 HP motor bruges med en VFD ?

Ja. Brug af en VFD forbedrer hastighedskontrol og energieffektivitet.


3. Hvilken rammestørrelse er almindelig for en 5,5 KW motor?

IEC Ramme 132S eller 132M er mest almindelig.


4. Hvilke industrier bruger 7.5 HP 3-fasede motorer?

Fremstilling, HVAC, vandbehandling, landbrug og materialehåndtering.


5. Hvor længe holder en 7,5 HP 3-faset motor?

Med korrekt vedligeholdelse er 15-20 år eller mere typisk.


Installationsmetoder

Installationsmetoder for 3-faset Vekselstrømsmotor

Her er en struktureret oversigt over de 18 3-fasede motormonteringstyper:


IM


1. IM V1 (IM 3011)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (ingen basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–355

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 1.000+ kW

  • · Anvendelser: Pumper, blandere, vertikale kompressorer (udstyr, der kræver lodret akseljustering)


2. IM V3 (IM 3031)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet opad)

  • · Montering: Flange (ingen basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Lodrette ventilatorer, hejseværker, små vertikale pumper


3. IM V5 (IM 1011)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (med basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Industrielle blandere, vertikale transportører, kompakt vertikalt procesudstyr


4. IM V6 (IM 1031)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet opad)

  • · Montering: Flange (med basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Små lodrette kompressorer, løftemekanismer, lodrette materialehåndteringer


5. IM B14 (IM 3601)

  • · Orientering: Vandret

  • · Montering: Lille flange (endemonteret, ingen bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Pumper, ventilatorer, fødevareforarbejdningsmaskiner, landbrugsudstyr


6. IM V15 (IM 2011)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (specielle bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Kraftige vertikale pumper, marineudstyr, offshore maskineri


7. IM V17 (IM 2111)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (sidemonterede bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Kompakte blandere, vertikale transportører, laboratoriebehandlingsudstyr


8. IM V18 (IM 3611)

  • · Orientering: Lodret  (skaftet opad)

  • · Montering: Flange (sidemonterede bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Små hejseværker, vertikale ventilatorer, materialeløftesystemer


9. IM V19 (IM 3631)

  • · Orientering: Lodret  (skaftet opad)

  • · Montering: Flange (specielle bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Offshore pumper, kompakte vertikale kompressorer, marineudstyr


10. IM B34 (IM 2101)

  • · Orientering:  Vandret

  • · Montering: Basisfødder + sideflange

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Transportører, industrielle blandere, maskiner, der kræver dobbelt monteringsmuligheder


11. IM V35 (IM 2031)

  • · Orientering: Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (forlængede bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Store vertikale pumper, mineudstyr, kraftige blandere


12. IM V37 (IM 2131)

  • · Orientering: Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (forskudte bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Kompakt vertikalt maskineri, medicinsk udstyr, præcisionsbearbejdningsværktøjer


13. IM B3 (IM 1001)

  • · Orientering: Vandret

  • · Montering: Basisfødder (ingen flange)

  • · Rammestørrelse: 63–355

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 1.000+ kW

  • · Anvendelser: Blæsere, kompressorer, skæremaskiner, industripumper (almindelige tunge maskiner)


14. IM B5 (IM 3001)

  • · Orientering: Vandret

  • · Montering: Flange (ingen basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–280

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 500 kW

  • · Anvendelser: Pumper, ventilatorer, automationsudstyr, transportørsystemer


15. IM B6 (IM 1051)

  • · Orientering:  Vandret

  • · Montering: Lille flange (endemonteret, med bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Små pumper, laboratoriemaskiner, let industrielt udstyr


16. IM B7 (IM 1061)

  • · Orientering: Vandret

  • · Montering: Specialflange (endemonteret, med bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Præcisionsmaskineri, tekstiludstyr, små bearbejdningsværktøjer


17. IM B8 (IM 1071)

  • · Orientering:  Vandret

  • · Montering: Forlænget flange (endemonteret, med bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Fødevareforarbejdningsmaskiner, pakkeudstyr, små industrielle pumper


18. IM B35 (IM 2001)

  • · Orientering:  Vandret

  • · Montering: Basisfødder + flange

  • · Rammestørrelse: 63–355

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 1.000+ kW

  • · Anvendelser: Multi-purpose maskineri, kompressorer, store pumper (fleksible installationsbehov)


Virksomhedsprofil

Induktion Vekselstrømsmotor og gear Gearkasser og hastighedsreducere til salg – førende producent og leverandør


  • ·  Førende Vekselstrømsmotor og Gearkasser og hastighedsreducere producent siden 2007


  • ·  Tilbyd et-trins OEM & ODM-service


  • ·  Tilbyd garantiperiode på 18 måneder sammenlignet med almindelige 12 måneder i bilindustrien


  • ·  Mere end 15.000 kvadratmeter fabriksareal med mere end 50 ansatte


  • ·  11 produktionslinjer og en årlig produktion på 300.000 sæt motorer


  • ·  100% mængdekontrol før levering


  • ·  Mere end 20 patentcertifikater og CE , CCC , ISO9001-certifikat


  • ·  Handel med kunder i mere end 80+ lande og 100+ succesfulde sager


Video af Victory- Vekselstrømsmotor ---- Induktion Vekselstrømsmotor & gear Gearkasser og hastighedsreducere Producent


Stol på Victory Machinery Technology Co., Ltd. for dine Vekselstrømsmotor -løsninger


Victory Machinery Technology Co., Ltd. tilbyder et bredt udvalg af top-tier AC induktionsmotorer og relaterede produkter designet til at give optimal effektivitet, pålidelighed og ydeevne på tværs af forskellige industrier. Uanset om du leder efter højeffektive motorer, eksplosionssikre løsninger eller skræddersyede produkter, står virksomheden som en pålidelig producent, der er i stand til at imødekomme de unikke behov på det globale marked. Med sin forpligtelse til kvalitet, innovation og kundetilfredshed er Victory Machinery Technology Co., Ltd. din ideelle partner til alle dine motorløsninger.



Tilstrækkelig råvarebeholdning


Hos Victory Machinery Technology Co., Ltd. opretholder vi et robust og tilstrækkeligt råmaterialelager for at sikre uafbrudt produktion og rettidig levering af dine AC-induktionsmotorordrer. Vi henter kun råmaterialer af høj kvalitet – inklusive premium kobberviklinger, højstyrke stållamineringer og holdbare aluminiumshuse – fra certificerede globale leverandører, der overholder strenge kvalitetsstandarder. Dette rigelige lager eliminerer ikke kun produktionsforsinkelser forårsaget af materialemangel, men gør os også i stand til hurtigt at reagere på presserende kundeforespørgsler og pludselige ordrestigninger. Uanset om du har brug for standardmotormodeller eller kundetilpassede løsninger, lægger vores velassorterede råvarelager et solidt fundament for effektiv produktion, der sikrer, at dine projekter holder tidsplanen.




Tilstrækkelig råvarebeholdning1Tilstrækkelig råvarebeholdning2


Professionelt produktionsudstyr og samlebånd


Victory Machinery Technology Co., Ltd. kan prale af avanceret professionelt produktionsudstyr og fuldautomatiske samlebånd, som er kernen i vores højkvalitets motorfremstilling. Vores produktionsværksted er udstyret med avancerede CNC-bearbejdningscentre, præcisionsstemplingsmaskiner, automatiske viklemaskiner og intelligent testudstyr, der sikrer, at hver komponent i AC-induktionsmotoren er fremstillet med enestående præcision. De automatiserede samlebånd strømliner produktionsprocessen, hvilket reducerer menneskelige fejl, samtidig med at produktionseffektiviteten forbedres markant. Vi investerer løbende i at opgradere vores udstyr og optimere produktionsarbejdsgange for at holde trit med de nyeste teknologiske fremskridt i bilindustrien. Med vores professionelle produktionskapacitet kan vi konsekvent levere motorer, der opfylder eller overgår internationale kvalitetsstandarder, hvilket giver dig pålidelig ydeevne og lang levetid.




Professionelt produktionsudstyr og samlebånd3Professionelt produktionsudstyr og samlebånd2Professionelt produktionsudstyr og samlebånd1


100% kvalitetskontrol


Kvalitet er vores hjørnesten. Vi implementerer 100 % streng kvalitetsinspektion gennem hele produktionen – fra råmaterialeverifikation til slutprodukttest. Ved at bruge avanceret udstyr (dynamometre, isolationstestere, vibrationsanalysatorer) vurderer vores QC-team nøglepræstationsindikatorer. Ved at overholde ISO 9001 garanterer vi fejlfrie motorer, der fungerer optimalt i dine applikationer.



100 % kvalitetskontrol 1100 % kvalitetskontrol 2


Tilbyd tjenesten OEM/ODM


Vi tilbyder omfattende OEM/ODM tjenester, der er skræddersyet til dine unikke behov. Vores erfarne ingeniører samarbejder med dig fra design til at forstå applikationskrav og brandingbehov – tilpasning af effekt, hastighed, størrelse, spænding eller hus eller produktion under dit brand. Ved at udnytte stærk R&D og produktionserfaring leverer vi omkostningseffektive, højtydende løsninger med gennemsigtige processer og IP-beskyttelse.



Tilbyd OEMODM-service1Tilbyd OEMODM-service2


Eksport standard trækasse: Stærk pakning for at sikre god stand ved ankomst


Vi bruger ISPM 15-kompatible eksport-standard trækasser til emballering, med skumpolstring og plastikindpakning til indvendig beskyttelse. Denne fugtbestandige emballage med høj densitet overholder globale toldregler og forhindrer skader under transport. Skræddersyet emballage til store/særlige ordrer sikrer sikker levering. Du kan stole på, at dine motorer ankommer til tiden og i perfekt stand over hele verden.



Eksport standard trækasse2Eksport standard trækasse3Eksport standard trækasse1



Ofte stillede spørgsmål

Q1: Hvilke oplysninger skal jeg give, når jeg vælger en Vekselstrømsmotor , Gearkasser og hastighedsreducere eller hastighed Gearkasser og hastighedsreducere ?


A1 : Den mest effektive måde at vælge den rigtige motor eller gearkasse på er ved at levere en motortegning med relevante parametre. Vores ingeniører vil gennemgå disse oplysninger og anbefale den bedst egnede model til din applikation. Alternativt kan du angive følgende specifikationer:


  1. 1. Type, model, effekt og drejningsmoment.

  2. 2. Ønsket forhold eller udgangshastighed.

  3. 3. Arbejdsforhold og tilslutningsmetode.

  4. 4. Mængde og maskinnavn til installation.

  5. 5. Indgangstilstand og indgangshastighed.

  6. 6. Vekselstrømsmotor mærke/model eller størrelse på flange og motoraksel.

Q2: Er du en producent?


A2 : Ja, vi er en professionel producent af motorer og reduktionsgear med 20 års erfaring, beliggende i Changzhou, Jiangsu, Kina.


Q3: Hvad er din leveringstid?


A3 : Vores leveringstid er cirka 10 dage for prøveordrer og 15 dage for bulkcontainerordrer.


Q4: Kan jeg få en prøve først?


A4 : Absolut! Vi giver gerne en prøve til test, før du afgiver en formel ordre.


Q5: Hvad er din mindste ordremængde ( MOQ )?


A5 : MOQ er 1 styk pr. model for fabriksmærkede produkter og emballage. For OEM-branding og -emballage er MOQ 50 styk pr. model.


Q6: Yder du OEM/ODM tjenester?


A6 : Ja, vi er en premium OEM/ODM producent, certificeret af uafhængige tredjepartsvurderinger.


Q7: Hvordan sikrer din fabrik kvalitetskontrol?


A7 : Kvalitet er vores topprioritet. Vi følger et strengt kvalitetskontrolsystem gennem hele produktionsprocessen. Vores QC-team overvåger kvaliteten på alle stadier og udfører test før hver forsendelse for at sikre høje standarder.


Q8: Hvad er dine garantibetingelser?


A8 : Vi tilbyder 18 måneders garanti, startende fra forsendelsesdatoen, som angivet i fragtbrevet (B/L).


Q9: Hvordan opretholder du langsigtede og stærke forretningsforhold?


A9 : Vi værdsætter vores kunder og sikrer langsigtede relationer ved at:

  1. · At levere produkter af høj kvalitet til konkurrencedygtige priser til gavn for vores kunder.

  2. · At behandle hver kunde som en ven og drive forretning med oprigtighed, uanset hvor de befinder sig.


Tidligere: 
Næste: 

Relaterede produkter

indholdet er tomt!

Trefaset vekselstrømsmotor

Enfaset vekselstrømsmotor

Gearkasser og hastighedsreducere

Hvorfor VICTORY

© COPYRIGHT 2024 VICTORY MACHINERY TECHNOLOGY CO., LTD. ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDES.