Som førende producent i 20 år. Vores udsøgte håndværk kan opfylde alle dine krav!
Produkter
Du er her: Hjem » Motoreffekt i hestekræfter » 4 HP / 3 KW » 4 HP / 3 KW 3-Phase Vekselstrømsmotor

4 HP / 3 KW 3-faset Vekselstrømsmotor

4 HP / 3 KW 3-faset motor er den perfekte mellemting – kraftig nok til seriøst arbejde, men alligevel kompakt og økonomisk
  • Fodmontering, Flangemontering, Case Mount

  • 100L ,132S, 132M

  • 1

  • 18 måneder

  • Trefaset asynkron Vekselstrømsmotor

  • Sejr

  • 3600 RPM, 3000 RPM, 1800 RPM, 1500 RPM, 1200 RPM, 1000 RPM, 900 RPM, 750 RPM

  • 200V, 210V, 220V, 230V, 240V, 380V, 400V, 415V, 440V, 460V, 480V, 660V, 690V

  • 4 HP / 3 kW

  • 50HZ 60HZ

  • 2P 4P 6P 8P

  • IE4 IE3 IE2

  • Støbejernshus/Aluminiumshus

  • Pumper, kompressorer, blandere, transportører, elevatorer, kraner og hejseværker...

  • Acceptabelt

  • Stærk trækasse eller tilpasset

  • CE CQC

Tilgængelighed:
facebook delingsknap
twitter-delingsknap
knap til linjedeling
wechat-delingsknap
linkedin-delingsknap
pinterest delingsknap
whatsapp delingsknap
del denne delingsknap

Produktbeskrivelse

Pumpe Vekselstrømsmotor


Introduktion til 4 HP / 3 KW 3-Phase Vekselstrømsmotor

Hvis du nogensinde har gået gennem et fabriksgulv eller kigget ind i en pumpestation, er chancerne for, at du har set en 4 HP / 3 KW 3-faset motor stille og roligt udføre det tunge løft. Disse motorer er industriens ubeskrevne helte - pålidelige, effektive og bygget til at køre dag ud og dag ind uden at klage. Men hvad er det egentlig, der gør dem så populære, og hvorfor bliver ingeniører ved med at vende tilbage til dem?


Lad os opdele det på almindeligt engelsk, ingen ingeniøruddannelse påkrævet.


Hvad betyder 4 HP / 3 KW i elektrisk Vekselstrømsmotor ?

I sin kerne fortæller denne motorklassificering dig blot, hvor meget mekanisk kraft motoren kan levere.


  • 4 HP (Hestekræfter) er en traditionel enhed, der stadig er meget udbredt i industrielle motorstørrelser.

  • 3 KW (Kilowatt) er den metriske ækvivalent, der almindeligvis bruges i tekniske specifikationer.


De er to sider af samme mønt, bare talt på forskellige 'sprog'.


Hvorfor vælge en 3-faset Vekselstrømsmotor frem for en enkelt fase?

Tænk på enfaset strøm som at køre på en cykel op ad bakke – det virker, men det er ikke jævnt. Trefaset strøm er på den anden side som at køre bil på en motorvej. Den leverer kontinuerlig, afbalanceret kraft, hvilket betyder:


  • Blødere betjening

  • Højere effektivitet

  • Bedre moment

  • Længere motorlevetid


Det er derfor, 3-fasede motorer dominerer industrielle og kommercielle miljøer.




Vekselstrømsmotor


Forstå hestekræfter ( HP ) vs Kilowatt (KW)


Strømkonvertering forklaret enkelt


Her er det magiske tal:

1 HP ≈ 0,746 KW

Så:

  • 4 HP × 0,746 ≈ 2,98 KW , almindeligvis afrundet til 3 KW

Simpel matematik, stor effekt.


Drejningsmoment og hastighedsforhold

Kraft handler ikke kun om hastighed – det handler også om drejningsmoment. En 4 HP / 3 KW motor giver tilstrækkeligt drejningsmoment til at håndtere mellemstore belastninger som transportører, kompressorer og pumper uden at svede.



Vigtige tekniske specifikationer for en 4 HP / 3 KW 3-faset Vekselstrømsmotor


effekt ( kW / HP ) Rammestørrelse Pol RPM 50Hz / 60Hz Effektivitet (100 %) IE2 / IE3 / IE4 { IE2 / IE3 / IE4 Moment (Nm) Vægt (kg)
3/4 100L 2 2890 / 3468 84,6 / 87,1 / 89,1 0,87 / 0,87 / 0,87 9.9 31
3/4 100L 4 1440 / 1728 85,5 / 87,7 / 90,4 0,82 / 0,82 / 0,81 20.2 33
3/4 132S 6 960/1152 83,3 / 85,6 / 88,6 0,76 / 0,75 / 0,74 29.8 53
3/4 132 mio 8 710/852 80,6 / 83,1 / 86,8 0,73 / 0,72 / 0,70 40.4 63

Kerne Vekselstrømsmotor specifikationer og ydeevne


✅Miljø- og driftskompatibilitet


1. Site Betingelser

Victory-motorer fungerer pålideligt i  de fleste industrielle miljøer :


  • Temperaturområde: -15°C til +40°C (ideel til varehuse, fabrikker og udendørs shelters)

  • Højde: ≤1000 meter (kompatibel med byplanter, værksteder i landdistrikter og faciliteter fra lav til moderat højde)


Denne alsidighed gør dem velegnede til globale applikationer i ikke-ekstremt klima, med tilpassede modifikationer tilgængelige til ekstreme temperaturer (-40°C til +50°C) eller steder i høj højde (>1000m).


2. Isoleringssystem

Motorens isolering opfylder  klasse F (105K) ydeevnestandarder  (klassificeret til 155°C kontinuerlig drift) og er valideret via klasse B (80K) test. Denne dobbelte overensstemmelse sikrer en forlænget levetid (20.000+ driftstimer) og ensartet pålidelighed i 24/7 kontinuerlig drift scenarier (f.eks. produktionslinjer, vandbehandlingspumper). Til applikationer med ekstrem varme (f.eks. støberier) er  Klasse H-isolering (max. 180°C)  tilgængelig som en tilpasning.


3. Vibrations- og støjkontrol

Konstrueret til  vibrationsklasse A  (lav støj, minimalt mekanisk slid) er vores motorer ideelle til præcisionsudstyr som pakkemaskiner eller medicinske værktøjer. Til mere støjsvage miljøer (f.eks. laboratorier) eller følsom instrumentering kan der anmodes om  vibrationsklasse B (glattere drift)  for at reducere driftsforstyrrelser.


4. Driftscyklus

Vores motorer er designet til  kontinuerlig drift (S1) og kører på ubestemt tid ved nominel belastning uden overophedning – perfekt til non-stop applikationer: industrielle pumper, ventilationsventilatorer, transportsystemer og tungt maskineri.


✅Elektriske og beskyttende funktioner


1. Spænding & Frekvens

Standardspecifikationer:  380V/50Hz  (global industriel netstandard). Tilpasningsmuligheder omfatter:


  • Enkelte spændinger: 200V–660V (f.eks. 220V/60Hz for Nordamerika, 230V/50Hz for Europa)

  • Frekvens: 50/60Hz (eller tilpasset tuning til specielle behov som 400Hz rumfartsapplikationer)


Vekselstrømsmotor bevarer optimal ydeevne selv med ±5 % spændingsudsving – kritisk for ustabile elnet i fjerntliggende områder eller udviklingsområder.


2. Vekselstrømsmotor Beskyttelse

Forbedre sikkerheden og reducere nedetiden med valgfrie  PTC-termistorer (overophedningsbeskyttelse)  eller  PT100 temperatursensorer (realtidsovervågning) . Disse komponenter udløser advarsler eller automatiske nedlukninger under overophedning, hvilket forhindrer skader i højbelastningsapplikationer (kompressorer, transportører) og sænker langsigtede reparationsomkostninger.


3. Beskyttelsesklasse

Standard  IP54/IP55 Ingress Protection  (støvtæt, vandafvisende) beskytter mod partikler og lavtryksvandstråler – ideel til fugtige/støvede arbejdsområder (fødevareforarbejdningsanlæg, byggepladser). Til barske miljøer (kraftig regn, udvaskning) er  IP65 (fuld støvtæthed + højtryksvandtæthed)  tilgængelig på forespørgsel.


4. Køling & Ventilation

Victory- Vekselstrømsmotor bruger  Totally Enclosed Fan-Cooled (TEFC) teknologi  (i henhold til IEC 60034-6, IC411):


  • Forsegler motoren til at blokere for støv, fugt og snavs (kritisk for gårde, miner eller snavsede industriområder)

  • Eksterne ventilatorer sikrer effektiv varmeafledning og opretholder stabile temperaturer i langvarige opgaver med højt drejningsmoment


✅Konstruktion og materialekvalitet


1. Vikling

Konstrueret med  100 % kobbertråd med høj renhed  (ikke aluminium), tilbyder vores viklinger:


  • Overlegen elektrisk ledningsevne (reducerer energitab og forbrugsregninger)

  • Forbedret varmemodstand (forlænger motorens levetid ved kontinuerlig drift)

  • Bedre ydeevne i høj belastning, langvarige opgaver sammenlignet med alternative materialer


2. Udgangsaksel

Standard cylindrisk aksel med kilegang; vi tilbyder  skræddersyet akseldiameter/længde  (f.eks. forlængede aksler til specifikke koblinger, ikke-standard nøglestørrelser) for at passe til dit udstyrs unikke krav.


物流,供应,配送,货物。商业,银行,金融城的投资。等距三维商业概念环境,以箭头作为商业成长和成功的象征


Victory- Vekselstrømsmotor 's fremstilling og kvalitetssikring


1. Tilstrækkelig råvarebeholdning

Victory- Vekselstrømsmotor opretholder en robust råvarebeholdning af høj kvalitet (premium kobberviklinger, højstyrke stållamineringer, holdbare aluminiumshuse) hentet fra certificerede globale leverandører. Dette eliminerer produktionsforsinkelser, muliggør hurtige svar på presserende ordrer eller pludselige efterspørgselsstigninger og sikrer, at dine projekter holder tidsplanen – uanset om du har brug for standardmodeller eller tilpassede løsninger.


2. Professionelt produktionsudstyr og samlebånd

Victory- Vekselstrømsmotor -værkstedet har det nyeste udstyr:


  • CNC-bearbejdningscentre (præcisionskomponentfremstilling)

  • Automatiske viklemaskiner (konsistent spolekvalitet)

  • Intelligente testsystemer (validering af ydeevne i realtid)


Fuldt automatiserede samlebånd reducerer menneskelige fejl, øger produktionseffektiviteten og sikrer, at hver motor opfylder internationale kvalitetsstandarder. Vi opgraderer løbende udstyr for at tilpasse os de seneste fremskridt i branchen.


3. 100 % kvalitetskontrol

Kvalitet er sejr - Vekselstrømsmotor hjørnesten. Victory- Vekselstrømsmotor implementerer streng 100 % inspektion på tværs af hele produktionsprocessen:


  • Råvareverifikation (sikrer overholdelse af specifikationer)

  • Igangværende kontrol (overvåger komponenternes nøjagtighed)

  • Afsluttende test (vurderer effektivitet, drejningsmoment, vibrationer og isolationsmodstand via dynamometre, testere og analysatorer)


Overholdelse af  kvalitetsstyringssystemet ISO 9001 , Victory- Vekselstrømsmotor garanterer fejlfrie motorer, der yder optimalt i dine applikationer.


可持续发展的绿色世界


Tilpasnings- og leveringsløsninger


1. OEM/ODM Tjenester

Victory- Vekselstrømsmotor tilbyder omfattende OEM/ODM tjenester, der er skræddersyet til dine unikke behov:


  • Samarbejd med vores ingeniører fra design til endelig produktion

  • Tilpas strøm, hastighed, størrelse, spænding, hus eller branding (producer under dit logo)

  • Gennemsigtige processer og streng IP-beskyttelse (fortrolighedsaftaler inkluderet)


Ved at udnytte vores R&D og produktionsekspertise leverer vi omkostningseffektive, højtydende løsninger, der stemmer overens med dine forretningsmål.


2. Eksport-standard emballage og levering

Victory- Vekselstrømsmotor bruger  ISPM 15-kompatible eksport-standard trækasser  (højdensitet, fugtbestandig krydsfiner) med skumpolstring og plastikindpakning til indvendig beskyttelse. Denne emballage:


  • Overholder globale toldregler

  • Forhindrer skader fra stød, fugt eller hård transport

  • Kan tilpasses til store/specialformede ordrer


Du kan stole på, at dine motorer ankommer til tiden og i perfekt stand, uanset din globale destination.


3. Kvalitetssikring og garanti

Hver motor er bygget til  ISO 9001 standarder , hvilket sikrer ensartet produktionskvalitet og overholdelse af globale industrielle regler. Vi støtter vores produkter med en  18-måneders garanti : hvis en motor er beskadiget af ikke-menneskelige faktorer (f.eks. fabrikationsfejl) inden for denne periode, erstatter vi den  gratis.


Parametertabel:


Punkt

Specifikationer

Beskrivelse

Tilpassede varer

Vekselstrømsmotor Indtast

Trefaset AC motor

(egern-bur type)



Vekselstrømsmotor Standard

IEC 60034

Det er en standard for roterende motorer formuleret af IEC .


Effektivitetsniveau

IE2 / IE3 / IE4

Den opfylder IE2 IE3 IE4 energieffektivitetsgrad på IEC 60034.


Spænding

110/200/220/ 230/240/380/400/415/440/460/480/ 660/ 690V

Motorerne kan fungere godt inden for variationer på ± 5 % fra nominel spænding.

Det kan tilpasses efter  spændingen  i dit land

Frekvens

50/60Hz

Motorerne kan arbejde i 50Hz eller 60Hz.

Det kan tilpasses efter  frekvensen i dit land

Grad af beskyttelse

IP55

Motoren har støvtæt og vandtæt ydeevne på niveau 5. Den er velegnet til industrielle scenarier, hvor der er støv (diameter ≥ 1 mm) og lavtryksvandsprøjtning.

Den kan tilpasses som IP65

Isoleringsklasse

F

Den maksimale temperatur, som isoleringsmaterialer kan modstå i lang tid, er 155 ℃.

Det kan tilpasses som H

Driftstilstand

S1

Kontinuerligt arbejde system


Afkølingsmetode

TEFC

Fuldstændig lukket ventilator afkølet i overensstemmelse med IC411 af IEC 60034.


Site Betingelser

Temperatur: -15°C til +40°C

Højde: ≤  1000 m


Den kan tilpasses .d  til  miljøer med højere eller lavere temperatur og over 1000 meter

 

Vinding

100% kobbertråd



Vekselstrømsmotor Beskyttelse

PTC/PT100

PTC: termistorbeskyttelse

PT100: modstands-thormometre beskyttelse

 

En s mulighed

Udgangsaksel

S tandard størrelse

Cylindrisk med nøgle

Skaftets diameter og længde kan tilpasses

Maling farve

Blå/grå


Det kan tilpasses

Navneskilt

Victory mærke standard


Det kan tilpasses

Kvalitetssikring

ISO 9001 Kvalitetssystem

Streng kvalitetsstyringsstandard, 100% kvantitet  inspiceret


Garantiperiode

18 måneder

Vi tilbyder en ny motor gratis, hvis motoren er beskadiget på grund af ikke-menneskelige faktorer inden for 18 måneder.



Konstruktion og designfunktioner


Stator og rotor design

Statoren genererer det roterende magnetfelt, mens rotoren følger med som en dansepartner. I de fleste tilfælde er rotoren en robust egernburtype - enkel, stærk og pålidelig.


Isolationsklasse og temperaturstigning

Klasse F isolering er standard, hvilket tillader højere driftstemperaturer og længere levetid.


Kølingsmetoder (IC411, IC416)

  • IC411: Fuldstændig lukket ventilatorkølet (TEFC)

  • IC416: Tvunget ventilation til hårdere forhold



Typer af 4 HP / 3 KW 3-faset Vekselstrømsmotor


Induktion Vekselstrømsmotor

Det mest almindelige og omkostningseffektive valg.


Egernbur Vekselstrømsmotor

Lav vedligeholdelse, robust og perfekt til kontinuerlig drift.


Slipring Vekselstrømsmotor

Anvendes hvor der kræves et højt startmoment, dog mindre almindeligt i dette effektområde.



Anvendelser på 4 HP / 3 KW 3-faset Vekselstrømsmotor


Industrielle applikationer

  • Transportører

  • Værktøjsmaskiner

  • Kompressorer

  • Gearkasser og hastighedsreducere es


Kommercielle applikationer

  • VVS-systemer

  • Elevatorer

  • Vandcirkulationssystemer


Landbrugs- og forsyningsapplikationer

  • Vandingspumper

  • Kornhåndteringssystemer

  • Små forarbejdningsanlæg




乳品厂内部设有发酵罐。奶牛场的技术设备。无菌生产。


Fordele ved at bruge en 4 HP / 3 KW 3-faset Vekselstrømsmotor


Energieffektivitet

Lavere strømtab betyder reducerede elregninger.


Lav vedligeholdelse

Færre bevægelige dele = færre hovedpine.


Høj pålidelighed

Bygget til at håndtere kontinuerlig drift i krævende miljøer.



Installationsovervejelser


Elektriske forbindelser

Korrekt kabeldimensionering og beskyttelsesenheder er kritiske.


Star vs Delta Connection

  • Stjerne: Lavere startstrøm

  • Delta: Fuldt momentdrift


Monteringstyper (B3, B5, B35)

Vælg ud fra plads- og applikationsbehov.



Tip til vedligeholdelse og fejlfinding


Tjekliste til rutinemæssig vedligeholdelse

  • Tjek lejer

  • Overvåg temperaturen

  • Undersøg isolationsmodstanden


Almindelige problemer og løsninger

  • Overophedning → Kontroller ventilationen

  • Støj → Efterse lejer

  • Vibration → Juster akslen korrekt



Sådan vælger du den rigtige 4 HP / 3 KW 3-Phase Vekselstrømsmotor


Belastningskrav

Dimensionér altid motoren baseret på faktisk belastning, ikke gætværk.


Driftsmiljø

Støvede, fugtige eller eksplosive områder kan kræve specielle indkapslinger.


Effektivitetsklasse ( IE2 , IE3 , IE4 )

Højere effektivitet koster mere på forhånd, men sparer penge på lang sigt.




印刷机的近景


Konklusion

En 4 HP / 3 KW 3-faset motor er den perfekte mellemting – kraftig nok til seriøst arbejde, men alligevel kompakt og økonomisk. Uanset om du kører en pumpe, roterer en ventilator eller driver en transportør, leverer denne motor ensartet ydeevne med minimalt besvær. Vælg de rigtige specifikationer, installer det korrekt, og det vil belønne dig med mange års pålidelig service.



Ofte stillede spørgsmål


1. Er 4 HP nøjagtigt lig med 3 KW?

Ikke ligefrem, men det er tæt på. 4 HP svarer til ca. 2,98 KW, almindeligvis afrundet til 3 KW.


2. Kan en 4 HP 3-faset motor køre på enfaset strøm?

Ikke direkte. Du skal bruge en faseomformer eller VFD .


3. Hvad er den typiske virkningsgrad for en 4 HP motor?

De fleste moderne motorer ligger mellem IE2 og IE3 effektivitetsniveauer.


4. Hvilke industrier bruger almindeligvis 4 HP / 3 KW motorer?

Fremstilling, HVAC, landbrug, vandbehandling og materialehåndtering.


5. Hvor længe holder en 3-faset motor normalt?

Med korrekt vedligeholdelse er 10-20 år eller mere almindeligt.


Installationsmetoder

Installationsmetoder for 3-faset Vekselstrømsmotor

Her er en struktureret oversigt over de 18 3-fasede motormonteringstyper:


1. IM V1 (IM 3011)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (ingen basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–355

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 1.000+ kW

  • · Anvendelser: Pumper, blandere, vertikale kompressorer (udstyr, der kræver lodret akseljustering)


2. IM V3 (IM 3031)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet opad)

  • · Montering: Flange (ingen basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Lodrette ventilatorer, hejseværker, små vertikale pumper


3. IM V5 (IM 1011)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (med basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Industrielle blandere, vertikale transportører, kompakt vertikalt procesudstyr


4. IM V6 (IM 1031)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet opad)

  • · Montering: Flange (med basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Små lodrette kompressorer, løftemekanismer, lodrette materialehåndteringer


5. IM B14 (IM 3601)

  • · Orientering: Vandret

  • · Montering: Lille flange (endemonteret, ingen bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Pumper, ventilatorer, fødevareforarbejdningsmaskiner, landbrugsudstyr


6. IM V15 (IM 2011)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (specielle bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Kraftige vertikale pumper, marineudstyr, offshore maskineri


7. IM V17 (IM 2111)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (sidemonterede bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Kompakte blandere, vertikale transportører, laboratoriebehandlingsudstyr


8. IM V18 (IM 3611)

  • · Orientering: Lodret  (skaftet opad)

  • · Montering: Flange (sidemonterede bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Små hejseværker, vertikale ventilatorer, materialeløftesystemer


9. IM V19 (IM 3631)

  • · Orientering: Lodret  (skaftet opad)

  • · Montering: Flange (specielle bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Offshore pumper, kompakte vertikale kompressorer, marineudstyr


10. IM B34 (IM 2101)

  • · Orientering:  Vandret

  • · Montering: Basisfødder + sideflange

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Transportører, industrielle blandere, maskiner, der kræver dobbelt monteringsmuligheder


11. IM V35 (IM 2031)

  • · Orientering: Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (forlængede bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Store vertikale pumper, mineudstyr, kraftige blandere


12. IM V37 (IM 2131)

  • · Orientering: Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (forskudte bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Kompakt vertikalt maskineri, medicinsk udstyr, præcisionsbearbejdningsværktøjer


13. IM B3 (IM 1001)

  • · Orientering: Vandret

  • · Montering: Basisfødder (ingen flange)

  • · Rammestørrelse: 63–355

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 1.000+ kW

  • · Anvendelser: Blæsere, kompressorer, skæremaskiner, industripumper (almindelige tunge maskiner)


14. IM B5 (IM 3001)

  • · Orientering: Vandret

  • · Montering: Flange (ingen basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–280

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 500 kW

  • · Anvendelser: Pumper, ventilatorer, automationsudstyr, transportørsystemer


15. IM B6 (IM 1051)

  • · Orientering:  Vandret

  • · Montering: Lille flange (endemonteret, med bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Små pumper, laboratoriemaskiner, let industrielt udstyr


16. IM B7 (IM 1061)

  • · Orientering: Vandret

  • · Montering: Specialflange (endemonteret, med bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Præcisionsmaskineri, tekstiludstyr, små bearbejdningsværktøjer


17. IM B8 (IM 1071)

  • · Orientering:  Vandret

  • · Montering: Forlænget flange (endemonteret, med bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Fødevareforarbejdningsmaskiner, pakkeudstyr, små industrielle pumper


18. IM B35 (IM 2001)

  • · Orientering:  Vandret

  • · Montering: Basisfødder + flange

  • · Rammestørrelse: 63–355

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 1.000+ kW

  • · Anvendelser: Multi-purpose maskineri, kompressorer, store pumper (fleksible installationsbehov)


Virksomhedsprofil

Induktion Vekselstrømsmotor og gear Gearkasser og hastighedsreducere til salg – førende producent og leverandør


  • ·  Førende Vekselstrømsmotor og Gearkasser og hastighedsreducere producent siden 2007


  • ·  Tilbyd et-trins OEM & ODM-service


  • ·  Tilbyd garantiperiode på 18 måneder sammenlignet med almindelige 12 måneder i bilindustrien


  • ·  Mere end 15.000 kvadratmeter fabriksareal med mere end 50 ansatte


  • ·  11 produktionslinjer og en årlig produktion på 300.000 sæt motorer


  • ·  100% mængdekontrol før levering


  • ·  Mere end 20 patentcertifikater og CE , CCC , ISO9001-certifikat


  • ·  Handel med kunder i mere end 80+ lande og 100+ succesfulde sager


Video af Victory- Vekselstrømsmotor ---- Induktion Vekselstrømsmotor & gear Gearkasser og hastighedsreducere Producent


Stol på Victory Machinery Technology Co., Ltd. for dine Vekselstrømsmotor -løsninger


Victory Machinery Technology Co., Ltd. tilbyder et bredt udvalg af top-tier AC induktionsmotorer og relaterede produkter designet til at give optimal effektivitet, pålidelighed og ydeevne på tværs af forskellige industrier. Uanset om du leder efter højeffektive motorer, eksplosionssikre løsninger eller skræddersyede produkter, står virksomheden som en pålidelig producent, der er i stand til at imødekomme de unikke behov på det globale marked. Med sin forpligtelse til kvalitet, innovation og kundetilfredshed er Victory Machinery Technology Co., Ltd. din ideelle partner til alle dine motorløsninger.



Tilstrækkelig råvarebeholdning


Hos Victory Machinery Technology Co., Ltd. opretholder vi et robust og tilstrækkeligt råmaterialelager for at sikre uafbrudt produktion og rettidig levering af dine AC-induktionsmotorordrer. Vi henter kun råmaterialer af høj kvalitet – inklusive premium kobberviklinger, højstyrke stållamineringer og holdbare aluminiumshuse – fra certificerede globale leverandører, der overholder strenge kvalitetsstandarder. Dette rigelige lager eliminerer ikke kun produktionsforsinkelser forårsaget af materialemangel, men gør os også i stand til hurtigt at reagere på presserende kundeforespørgsler og pludselige ordrestigninger. Uanset om du har brug for standardmotormodeller eller kundetilpassede løsninger, lægger vores velassorterede råvarelager et solidt fundament for effektiv produktion, der sikrer, at dine projekter holder tidsplanen.




Tilstrækkelig råvarebeholdning1Tilstrækkelig råvarebeholdning2


Professionelt produktionsudstyr og samlebånd


Victory Machinery Technology Co., Ltd. kan prale af avanceret professionelt produktionsudstyr og fuldautomatiske samlebånd, som er kernen i vores højkvalitets motorfremstilling. Vores produktionsværksted er udstyret med avancerede CNC-bearbejdningscentre, præcisionsstemplingsmaskiner, automatiske viklemaskiner og intelligent testudstyr, der sikrer, at hver komponent i AC-induktionsmotoren er fremstillet med enestående præcision. De automatiserede samlebånd strømliner produktionsprocessen, hvilket reducerer menneskelige fejl, samtidig med at produktionseffektiviteten forbedres markant. Vi investerer løbende i at opgradere vores udstyr og optimere produktionsarbejdsgange for at holde trit med de nyeste teknologiske fremskridt i bilindustrien. Med vores professionelle produktionskapacitet kan vi konsekvent levere motorer, der opfylder eller overgår internationale kvalitetsstandarder, hvilket giver dig pålidelig ydeevne og lang levetid.




Professionelt produktionsudstyr og samlebånd3Professionelt produktionsudstyr og samlebånd2Professionelt produktionsudstyr og samlebånd1


100% kvalitetskontrol


Kvalitet er vores hjørnesten. Vi implementerer 100 % streng kvalitetsinspektion gennem hele produktionen – fra råmaterialeverifikation til slutprodukttest. Ved at bruge avanceret udstyr (dynamometre, isolationstestere, vibrationsanalysatorer) vurderer vores QC-team nøglepræstationsindikatorer. Ved at overholde ISO 9001 garanterer vi fejlfrie motorer, der fungerer optimalt i dine applikationer.



100 % kvalitetskontrol 1100 % kvalitetskontrol 2


Tilbyd tjenesten OEM/ODM


Vi tilbyder omfattende OEM/ODM tjenester, der er skræddersyet til dine unikke behov. Vores erfarne ingeniører samarbejder med dig fra design til at forstå applikationskrav og brandingbehov – tilpasning af effekt, hastighed, størrelse, spænding eller hus eller produktion under dit brand. Ved at udnytte stærk R&D og produktionserfaring leverer vi omkostningseffektive, højtydende løsninger med gennemsigtige processer og IP-beskyttelse.



Tilbyd OEMODM-service1Tilbyd OEMODM-service2


Eksport standard trækasse: Stærk pakning for at sikre god stand ved ankomst


Vi bruger ISPM 15-kompatible eksportstandard trækasser til emballering, med skumpolstring og plastikindpakning til indvendig beskyttelse. Denne fugtbestandige emballage med høj densitet overholder globale toldregler og forhindrer skader under transport. Skræddersyet emballage til store/særlige ordrer sikrer sikker levering. Du kan stole på, at dine motorer ankommer til tiden og i perfekt stand over hele verden.



Eksport standard trækasse2Eksport standard trækasse3Eksport standard trækasse1



Ofte stillede spørgsmål

Q1: Hvilke oplysninger skal jeg give, når jeg vælger en Vekselstrømsmotor , Gearkasser og hastighedsreducere eller hastighed Gearkasser og hastighedsreducere ?


A1 : Den mest effektive måde at vælge den rigtige motor eller gearkasse på er ved at levere en motortegning med relevante parametre. Vores ingeniører vil gennemgå disse oplysninger og anbefale den bedst egnede model til din applikation. Alternativt kan du angive følgende specifikationer:


  1. 1. Type, model, effekt og drejningsmoment.

  2. 2. Ønsket forhold eller udgangshastighed.

  3. 3. Arbejdsforhold og tilslutningsmetode.

  4. 4. Mængde og maskinnavn til installation.

  5. 5. Indgangstilstand og indgangshastighed.

  6. 6. Vekselstrømsmotor mærke/model eller størrelse på flange og motoraksel.

Q2: Er du en producent?


A2 : Ja, vi er en professionel producent af motorer og reduktionsgear med 20 års erfaring, beliggende i Changzhou, Jiangsu, Kina.


Q3: Hvad er din leveringstid?


A3 : Vores leveringstid er cirka 10 dage for prøveordrer og 15 dage for bulkcontainerordrer.


Q4: Kan jeg få en prøve først?


A4 : Absolut! Vi giver gerne en prøve til test, før du afgiver en formel ordre.


Q5: Hvad er din mindste ordremængde ( MOQ )?


A5 : MOQ er 1 styk pr. model for fabriksmærkede produkter og emballage. For OEM-branding og -emballage er MOQ 50 styk pr. model.


Q6: Yder du OEM/ODM tjenester?


A6 : Ja, vi er en premium OEM/ODM producent, certificeret af uafhængige tredjepartsvurderinger.


Q7: Hvordan sikrer din fabrik kvalitetskontrol?


A7 : Kvalitet er vores topprioritet. Vi følger et strengt kvalitetskontrolsystem gennem hele produktionsprocessen. Vores QC-team overvåger kvaliteten på alle stadier og udfører test før hver forsendelse for at sikre høje standarder.


Q8: Hvad er dine garantibetingelser?


A8 : Vi tilbyder 18 måneders garanti, startende fra forsendelsesdatoen, som angivet i fragtbrevet (B/L).


Q9: Hvordan bevarer du langsigtede og stærke forretningsforhold?


A9 : Vi værdsætter vores kunder og sikrer langsigtede relationer ved at:

  1. · At levere produkter af høj kvalitet til konkurrencedygtige priser til gavn for vores kunder.

  2. · At behandle hver kunde som en ven og drive forretning med oprigtighed, uanset hvor de befinder sig.


Tidligere: 
Næste: 

Relaterede produkter

indholdet er tomt!

Trefaset vekselstrømsmotor

Enfaset vekselstrømsmotor

Gearkasser og hastighedsreducere

Hvorfor VICTORY

© COPYRIGHT 2024 VICTORY MACHINERY TECHNOLOGY CO., LTD. ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDES.