1
1 an
Motor trifazat asincron
Yongzhuan
650 rpm 675 rpm 685 rpm 695 rpm 710 rpm 725 rpm 730 rpm 735 rpm 740 rpm
220/380V 230/440V 380/660V 400/690V
75kw/100CP 90kw/125CP 110kw/150CP 132kw/180CP 160kw/200CP 200kw/270CP
50HZ 60HZ
2P 4P 6P 8P 10P 12P
IE4 IE3 IE2
Carcasă din fontă/Carcasă din aluminiu
Pompe, compresoare, mixere, benzi transportoare, ascensoare, macarale și palanuri...
Acceptabil
Carcasă puternică din lemn sau personalizată
CE CCC
| Disponibilitate: | |
|---|---|
Descriere produs
Un motor electric trifazic AC este unul dintre cele mai utilizate motoare în aplicații industriale și comerciale. Cunoscut pentru eficiența, fiabilitatea și performanța sa robustă, acest tip de motor transformă energia electrică în energie mecanică folosind curent alternativ (AC). Designul și funcționarea acestuia îl fac o alegere ideală pentru alimentarea mașinilor, echipamentelor și sistemelor dintr-o gamă largă de industrii.

Cauți un motor electric trifazic AC ? Ești în locul potrivit! Indiferent dacă vă modernizați mașinile industriale, începeți un nou proiect sau înlocuiți un motor vechi, noi vă putem acoperi. În calitate de expert în servicii unice, vă vom ghida prin tot ce trebuie să știți pentru a face o achiziție în cunoștință de cauză. De la înțelegerea beneficiilor motoarelor trifazate până la selectarea modelului potrivit, acest ghid are totul.

1. Motoarele electrice AC trifazate Yongzhuan sunt disponibile în clasele de eficiență IE2, IE3 și IE4 , asigurând un consum redus de energie.
2. Eficiența energetică ridicată se traduce prin facturi mai mici de energie electrică și o amprentă de carbon mai mică.
1. Construit cu materiale de înaltă calitate pentru a rezista la medii industriale dure.
2. Rezistent la uzură, asigurând o durată de funcționare mai lungă.
3. Carcasă rezistentă la coroziune pentru performanțe fiabile în condiții dificile.
1. Oferă un cuplu constant și putere de ieșire , făcându-l potrivit pentru aplicații solicitante.
2. Designul avansat asigură o funcționare lină, cu vibrații și zgomot minime.
1. Potrivit pentru industrii precum producția, agricultura, HVAC și energia regenerabilă.
2. Ideal pentru alimentarea echipamentelor precum pompe, compresoare, ventilatoare și sisteme de transport.
1. Motoarele electrice AC trifazate Yongzhuan sunt proiectate pentru instalare și întreținere ușoară , reducând timpul de nefuncționare.
2. Rulmenții și sistemele de răcire de înaltă calitate asigură o funcționare lină, fără întreținere frecventă.
1. Certificat pentru a îndeplini standardele internaționale de eficiență și siguranță.
2. Ecologic, cu pierderi reduse de energie și performanță optimizată.
1. Disponibil în diferite puteri, dimensiuni și configurații de montare.
2. Poate fi personalizat pentru a îndeplini cerințele operaționale specifice, inclusiv cuplul ridicat de pornire sau viteza constantă.
1. Deși sunt construite cu materiale premium, motoarele Yongzhuan au prețuri competitive.
2. Economii pe termen lung prin costuri reduse cu energie și necesități mai mici de întreținere.
1. Încorporează caracteristici de design de ultimă generație pentru performanțe îmbunătățite.
2. Echipat cu sisteme de protectie termica pentru a preveni supraincalzirea si pentru a asigura siguranta.
Yongzhuan Motor oferă asistență cuprinzătoare, inclusiv îndrumări de instalare, asistență tehnică și disponibilitatea pieselor de schimb.
Motoarele electrice AC trifazate Yongzhuan respectă reglementările globale de eficiență energetică , asigurând fiabilitate și performanță. Standardele includ:
IEC 60034-30: Definește clasele de eficiență IE pentru motoarele electrice.
Directiva privind proiectarea ecologică (UE): asigură eficiența energetică pe piețele europene.
Conformitate NEMA (SUA): Se aliniază cu standardele de înaltă eficiență din America de Nord.
1. Motor electric AC trifazic din aluminiu: Un motor electric AC trifazic din aluminiu este un design de motor extrem de versatil și eficient, utilizat pe scară largă în industriile în care sunt necesare o construcție ușoară și o conductivitate termică superioară. Construite cu aliaj de aluminiu pentru cadrul motorului, aceste motoare oferă un echilibru perfect între durabilitate, eficiență și rentabilitate.

2. Motor electric cu curent alternativ trifazic rezistent la explozie: Un motor electric cu curent alternativ trifazic rezistent la explozie este proiectat special pentru utilizare în medii periculoase în care pot fi prezente gaze inflamabile, vapori sau particule de praf. Aceste motoare sunt construite cu carcase ranforsate și caracteristici avansate de siguranță pentru a preveni scânteile interne, arcurile sau căldura să provoace aprindere externă. Sunt esențiale pentru industriile în care siguranța și fiabilitatea sunt primordiale. Motoarele electrice trifazate cu curent alternativ Yongzhuan sunt de următoarele tipuri: motoare YBX3 YBX4 de înaltă eficiență, motoare YFBX3 împotriva prafului și împotriva exploziilor, motoare YBBP VFD rezistente la explozie.

3. Motor electric cu curent alternativ trifazic VFD: Un motor electric cu curent alternativ trifazic (VFD) este un motor care funcționează cu un sistem de antrenare cu frecvență variabilă, permițând reglarea vitezei și a cuplului motorului. Această combinație oferă un control mai mare asupra performanței motorului, făcându-l ideal pentru aplicațiile în care precizia și eficiența sunt critice. Prin controlul frecvenței puterii furnizate motorului, un VFD poate îmbunătăți eficiența energetică, poate reduce stresul mecanic și poate prelungi durata de viață a motorului.

4. Motor electric trifazic cu frână de curent alternativ: Un motor electric cu curent alternativ trifazic cu frână este un motor specializat care integrează un sistem de frânare, conceput pentru a opri sau decelera motorul rapid și eficient. Aceste motoare sunt utilizate pe scară largă în aplicații în care este necesar un control precis asupra procesului de oprire. Frâna este de obicei cuplată fie electric, fie mecanic pentru a opri motorul, asigurând o funcționare sigură și controlată. Motoarele de frână sunt esențiale în industriile în care oprirea rapidă este crucială, cum ar fi echipamentele de ridicare, transportoare și utilaje industriale.

5. Motor electric trifazat cu frecvență variabilă și frână: Motorul electric trifazat cu frecvență variabilă și frână combină avantajele atât ale tehnologiei variabile de frecvență (VFD) cât și ale sistemelor de frânare integrate . Acest motor oferă control precis asupra vitezei, cuplului și opririi, făcându-l ideal pentru aplicații care necesită atât funcționare cu viteză variabilă, cât și decelerare rapidă. Prin integrarea unui VFD cu un sistem de frânare, acest tip de motor asigură o eficiență, siguranță și longevitate îmbunătățite în diferite setări industriale.

| modelului | Putere nominală (KW) | Putere nominală (CP) Viteză nominală | (RPM) Curent | nominal (A) -380 V | Curent nominal (A) -400 V | Curent nominal (A) -415 V | Greutate (Kg) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| YE3-631-4 | 0.12 | 016 | 1330 | 0.4 | 0.37 | 0.36 | 4.0 |
| YE3-632-4 | 0.18 | 0.24 | 1330 | 0.5 | 0.51 | 0.49 | 4.5 |
| YE3-711-4 | 0.25 | 0.34 | 1350 | 0.7 | 0.66 | 0.64 | 6.5 |
| YE3-712-4 | 0.37 | 0.5 | 1350 | 1.0 | 0.92 | 0.89 | 7.5 |
| YE3-801-4 | 0.55 | 0.75 | 1400 | 1.4 | 1.3 | 1.3 | 17.6 |
| YE3-802-4 | 0.75 | 1 | 1420 | 1.8 | 1.7 | 1.7 | 18.4 |
| YE3-90S-4 | 1.1 | 1.5 | 1445 | 2.6 | 2.5 | 2.4 | 24.2 |
| YE3-100L1-4 | 2.2 | 3 | 1435 | 4.8 | 4.5 | 4.4 | 41.5 |
| YE3-112M-4 | 4 | 5.5 | 1440 | 8.4 | 7.9 | 7.7 | 63.2 |
| YE3-132S-4 | 5.5 | 7.5 | 1460 | 11.2 | 10.7 | 10.3 | 71.2 |
| YE3-132M-4 | 7.5 | 10 | 1460 | 15.0 | 14.3 | 13.7 | 85.1 |
| YE3-160M-4 | 11 | 15 | 1465 | 21.5 | 20.4 | 19.7 | 121 |
| YE3-160L-4 | 15 | 20 | 1465 | 28.8 | 27.3 | 26.3 | 142 |
| YE3-180M-4 | 18.5 | 25 | 1470 | 35.3 | 33.5 | 32.3 | 181 |
| YE3-180L-4 | 22 | 30 | 1470 | 41.8 | 39.7 | 38.3 | 209 |
| YE3-200L-4 | 30 | 40 | 1475 | 56.6 | 53.8 | 51.9 | 284 |
| YE3-225S-4 | 37 | 50 | 1485 | 69.6 | 66.1 | 63.7 | 328 |
| YE3-225M-4 | 45 | 60 | 1485 | 84.4 | 80.2 | 77.3 | 363 |
| YE3-250M-4 | 55 | 75 | 1485 | 102.7 | 97.6 | 94.1 | 442 |
| YE3-280M-4 | 90 | 125 | 1486 | 163.2 | 155.1 | 149.5 | 639 |
| YE3-315M-4 | 132 | 180 | 1488 | 235.7 | 223.9 | 215.8 | 1033 |
| YE3-315L1-4 | 160 | 200 | 1488 | 285.1 | 270.9 | 261.1 | 1126 |
| YE3-355L2-4 | 200 | 270 | 1490 | 315.7 | 334.1 | 322.0 | 1238 |
| YE3-355M-4 | 250 | 340 | 1490 | 439.6 | 417.7 | 402.6 | 1830 |
| YE3-355L-4 | 315 | 430 | 1490 | 553.9 | 526.2 | 507.2 | 1950 |
Parametrii produsului motor electric AC trifazic Yongzhuan .pdf
Yongzhuan 3 Fazat AC Motor Electric Manual de Instructiuni.pdf
Catalog de produse-Yongzhuan Motor.pdf
Termenul „trifazat” într-un motor electric trifazat de curent alternativ se referă la tipul de sursă de alimentare care antrenează motorul. O sursă de alimentare trifazată constă din trei curenți alternativi (AC), fiecare cu o formă de undă sinusoidală, care sunt separați la 120 de grade electrice. Această configurație este utilizată în mod obișnuit în aplicații industriale și comerciale datorită eficienței, fiabilității și capacității sale de a furniza putere constantă.
Motorul electric trifazat de curent alternativ funcționează pe baza principiului inducției electromagnetice, descoperit de Michael Faraday. Când un conductor (cum ar fi rotorul motorului) este plasat într-un câmp magnetic în schimbare, un curent electric este indus în conductor. Această interacțiune între câmpul magnetic și curentul indus produce un cuplu, determinând rotirea rotorului.

Statorul este partea staționară a motorului. Este alcătuit din miezuri de oțel laminat și înfășurări conectate la sursa de alimentare trifazată.
Rotorul este partea rotativă din interiorul statorului. Este de obicei fabricat din bare de aluminiu sau cupru și este responsabil pentru mișcarea mecanică.
Aceste componente oferă suport structural și permit rotirea lină a rotorului. Rulmenții asigură frecare minimă în timpul funcționării.
Arborele este o componentă cilindrică conectată la rotor. Transmite puterea mecanică generată de motor către sarcina externă.
Sistemul de răcire previne supraîncălzirea motorului în timpul funcționării. În principal sunt ventilatoare și aripioare.
Scuturile de capăt sunt amplasate la ambele capete ale motorului, susținând rulmenții și înglobând rotorul.
Cutia de borne adăpostește conexiunile electrice pentru înfășurările statorului.

1. Aplicații industriale: pompe și compresoare, sisteme de transport, macarale și palanuri, mașini-unelte
2. Sisteme HVAC: suflante și ventilatoare, unități de refrigerare
3. Aplicații agricole: pompe de irigare, treieratoare și mașini de măcinat, mașini de frezat
4. Transport și Infrastructură: Trenuri și Tramvaie Electrice, Scări rulante și Lifturi
5. Sisteme de energie regenerabilă: Turbine eoliene, pompe solare de apă
6. Aplicații casnice și comerciale mici: mașini de spălat, compresoare de aer, aparate de bucătărie
7. Exploatare și construcții: mașini de forat, excavatoare și concasoare
8. Aplicații marine: trolii și ancore, sisteme de propulsie

Sistemul de clasificare International Efficiency (IE) definește nivelurile de eficiență ale motoarelor electrice, ajutând industriile să facă alegeri în cunoștință de cauză bazate pe cerințele de performanță și de economisire a energiei. Aici comparăm cele patru clase de eficiență cheie: motoare electrice IE1 (eficiență standard), motoare electrice IE2 (eficiență ridicată), motoare electrice IE3 (eficiență premium) și motoare electrice IE4 (eficiență super premium).
Motorul electric trifazat IE1 AC este motorul de bază cu eficiență standard. Este încă în uz în unele regiuni, dar este eliminat din ce în ce mai mult din cauza reglementărilor energetice.
1. Nivel de eficiență: Cel mai scăzut dintre cele patru clase.
2. Consum de energie: consum mare de energie, ceea ce duce la costuri operaționale crescute.
3. Aplicații: Potrivit pentru aplicații simple, cu sarcini reduse.
4. Conformitate: Neconformă cu reglementările moderne în domeniul energiei, cum ar fi Directiva UE de proiectare ecologică.
1. Sisteme vechi.
2. Aplicații în care eficiența nu este critică și costul inițial este preocuparea principală.

Motorul electric de curent alternativ IE2 trifazat oferă o eficiență energetică îmbunătățită și este cel mai frecvent utilizate motoare în industriile din întreaga lume.
1. Nivel de eficiență: mai mare decât motorul electric trifazic de curent alternativ IE1, reducând consumul de energie.
2. Economii de energie: Economii moderate de energie în comparație cu motorul electric trifazat de curent alternativ IE1.
3. Aplicații: Folosit pe scară largă în sectoarele industriale, comerciale și agricole.
4. Conformitate: Îndeplinește standardele globale, inclusiv IEC 60034-30 și Directiva UE de proiectare ecologică pentru motoare mici și mijlocii.
1. Industrii echilibrând costurile și eficiența energetică.
2. Aplicații precum pompe, ventilatoare, compresoare și transportoare.

Motorul electric de curent alternativ IE3 trifazat oferă economii semnificativ mai mari de energie și respectă reglementările mai stricte la nivel mondial.
1. Nivel de eficiență: cu până la 15% mai eficient decât motorul electric trifazat de curent alternativ IE2.
2. Economii de energie: Economii substanțiale în operațiuni consumatoare de energie.
3. Aplicații: Ideal pentru operațiuni continue sau grele.
4. Conformitate: îndeplinește sau depășește reglementările moderne în majoritatea regiunilor, cum ar fi UE și America de Nord.
1. Facilități care acordă prioritate eficienței energetice.
2. Operațiuni cu ore de funcționare mari, în care economiile de energie compensează costul inițial mai mare.

Motorul electric de curent alternativ IE4 trifazat reprezintă cel mai înalt nivel de eficiență disponibil în motoarele electrice standard, oferind performanțe de neegalat pentru obiective avansate de economisire a energiei.
1. Nivel de eficiență: Cea mai înaltă clasă de eficiență, depășind semnificativ nivelurile IE3.
2. Economii de energie: Economii maxime de energie, ideale pentru reducerea costurilor operaționale și a emisiilor de carbon.
3. Aplicații: industrii avansate, proiecte de energie regenerabilă și clădiri verzi.
4. Conformitate: pe deplin conformă cu reglementările privind eficiența energetică pregătite pentru viitor.
1. Facilități care vizează durabilitate și economii de energie pe termen lung.
2. Sisteme de înaltă performanță în care fiecare watt economisit contează.

| Caracteristica | IE1 (Standard) | IE2 (Eficiență ridicată) | IE3 (Eficiență premium) | IE4 (Eficiență Super Premium) |
|---|---|---|---|---|
| Nivel de eficiență | Scăzut | Moderat | Ridicat | Foarte sus |
| Economii de energie | Minim | Moderat | Semnificativ | Maxim |
| Costul initial | Cel mai scăzut | Moderat | Superior | Cel mai înalt |
| Costuri operaționale | Ridicat | Moderat | Scăzut | Cel mai scăzut |
| Aplicații | Sarcini de bază, cu solicitare redusă | Industrial, comercial | Greutate, utilizare continuă | Sisteme avansate, critice din punct de vedere energetic |
| Conformitatea cu reglementările | Limitat (eliminarea treptată) | Îndeplinește standardele moderne | Îndeplinește standarde globale stricte | Pregătit pentru viitor |
Cu un inventar extins, garantăm expedierea și livrarea rapidă pentru a respecta termenele proiectului dumneavoastră.
Echipa noastră de profesioniști este pregătită să vă ajute în alegerea motorului potrivit pentru nevoile dumneavoastră specifice.
Aveți nevoie de o configurație personalizată? Oferim soluții personalizate pentru a se potrivi cerințelor unice ale aplicațiilor.
Toate motoarele noastre vin cu garanții complete și asistență post-vânzare dedicată.
| Prezintă | Yongzhuan Motors | mărci concurente |
|---|---|---|
| Eficiență energetică | Opțiuni IE2, IE3, IE4 disponibile | Disponibilitate limitată a motoarelor IE4. |
| Durabilitate | Materiale de înaltă calitate și design robust | Durabilitate standard. |
| Prețuri | Competitiv cu valoare ridicată | Adesea mai mare pentru modele comparabile. |
| Personalizare | Configurații flexibile disponibile | Opțiuni limitate de personalizare. |
| Asistență și garanție | Cuprinzător și de încredere | Asistență de bază pentru clienți. |

Înțelegerea cerințelor de alimentare
Identificați nevoile specifice ale aplicației dvs. pentru a determina nivelul corect de putere și eficiență a motorului.
Selectarea dimensiunii corecte a motorului
Dimensiunea motorului electric trifazic ar trebui să corespundă cerințelor de sarcină pentru a evita risipa de energie sau performanța scăzută.
Da, motoarele electrice cu trei faze sunt ideale pentru întreprinderile mici care doresc să economisească costurile cu energie, menținând în același timp o performanță fiabilă.
Le puteți achiziționa direct de la noi. Suntem un producător profesionist de motoare electrice de peste 20 de ani.
Verificați specificațiile motorului, inclusiv puterea, tensiunea și dimensiunea, pentru a corespunde cerințelor sistemului dumneavoastră.
Perioadele de garanție variază în funcție de producător, dar de obicei variază de la 1 la 5 ani pentru motoarele de înaltă calitate. Un lucru este clar: motoarele electrice cu curent alternativ în trei faze ar trebui să reziste mult mai mult cu un plan de întreținere conștiincios al sistemelor de motoare decât fără unul. Durata de viață a motoarelor electrice cu curent alternativ în trei faze poate varia de la mai puțin de doi ani până la câteva decenii în anumite circumstanțe.
La ghișeul nostru unic, veți găsi tot ce aveți nevoie pentru a vă îmbunătăți operațiunile cu un motor electric trifazat de încredere. Cu gama noastră extinsă de produse, îndrumări de specialitate și asistență post-vânzare de neegalat, vă facem experiența de cumpărare fără probleme și fără probleme.
Profilul Companiei
Changzhou Yongzhuan Motor Co., LTD este o întreprindere cuprinzătoare de proiectare și fabricare a motoarelor, cu o experiență de 25 de ani. Este situat în Changzhou, Jiangsu, China. Fabrica noastră acoperă o suprafață de 10.000 de metri pătrați, un capital social de 80 de milioane de yuani și o producție anuală de 3000.000 de motoare.
Avem o forță tehnică și de proiectare puternică, două linii de producție au implementat utilizarea robotului inteligent și a producției automate, echipamentele inteligente de testare a performanței motorului au mai mult de 10 seturi.
Produsele noastre principale sunt YE3(IE3), YE4(IE4) motor cu inducție trifazat de înaltă eficiență, motor cu inducție trifazat rezistent la explozie YBX3, motor cu angrenaje, reductor cu angrenaje, cutie de viteze și alte motoare speciale personalizate. Produsele au trecut 3C, CE, teste de calitate autorizate de la terți și alte certificări. Produsele noastre sunt exportate în principal în Statele Unite, Germania, Japonia, Italia și alte zeci de țări și regiuni.
Aderăm întotdeauna la scopul „proiectării atente, de înaltă calitate și eficiență ridicată, respectăm credibilitatea, clientul în primul rând”, pentru a „sluji societatea, inovație curajoasă, pionierat înainte” ca principiu al întreprinderii, servim din toată inima clientul.
1990-2005: Acumularea experienței - Fondatorul a fost inginer șef al mașinilor electrice deținute de stat timp de 15 ani.
2005-2007: Compania a fost înființată - mai bine de zece ani de cultivare a industriei, mai mulți oameni au dat drumul și au decis să-și înceapă propria afacere.
2007-2009: La începutul înființării - ateliere în stil familial, dificultăți de rotație a capitalului, fără clienți, parteneri s-au retras.
2009-2019: Dezvoltare viguroasă - Odată cu dezvoltarea rapidă a economiei naționale, cu produse de înaltă calitate și integritate și model de afaceri câștig-câștig, volumul de comenzi a dus la o creștere explozivă, devenind liderul producătorului de motoare din Jiangsu.
2019-2024: Provocări și oportunități - Cererea de pe piață tinde să fie saturată, iar concurența în industrie este acerbă. Cercetați și dezvoltați în mod activ produse noi, asigurați calitatea produsului ca rezultat, îmbunătățiți valoarea adăugată a produselor și dezvoltați piețe de vârf și piețe de peste mări.
FAQ
A1 : Cel mai bun mod este de a furniza desenul motorului cu parametrul. Inginerul nostru va verifica și va recomanda cel mai potrivit model pentru referința dvs. Sau puteți furniza și specificațiile de mai jos:
1. Tip, model, putere și cuplu.
2. Raportul sau viteza de ieșire
3. Starea de lucru și metoda de conectare
4. Cantitatea și numele mașinii instalate
5. Modul de intrare și viteza de intrare
6. Modelul mărcii motorului sau dimensiunea flanșei și arborelui motorului
A2 : Da. Suntem un producător profesionist de motoare și reductoare de 20 de ani, situat în Changzhou, Jiangsu, China.
A3 : 10 zile pentru comanda de mostre, 15 zile pentru comanda containerului.
A4 : Sigur, suntem onorați să vă oferim eșantion pentru testare înainte de a plasa o comandă oficială.
A5 : 1 buc per model pentru marca și pachetul de fabrică, 50 buc per model pentru marca și pachetul OEM.
A6 : Da, suntem producători premium OEM/ODM care sunt evaluați de terți independenți.
A7 : Calitatea este prioritară. Toate procesele de producție trebuie să respecte sistemul de calitate, echipa QC verifică calitatea în timpul producției și face testul înainte de fiecare expediere.
A8 : Garanție: 1 an de la data expedierii împotriva B/L.
A9 : 1. Păstrăm o calitate bună și un preț competitiv pentru a ne asigura că clienții noștri beneficiază; 2. Respectăm fiecare client ca prieten și sincer facem afaceri și ne împrietenim cu ei, indiferent de unde provin.
continutul este gol!
Motor AC monofazat
Reductor/Cutie de viteze
De ce VICTORIE