1
1 år
Trefaset asynkronmotor
Yongzhuan
650rpm 675rpm 685rpm 695rpm 710rpm 725rpm 730rpm 735rpm 740rpm
220/380V 230/440V 380/660V 400/690V
75kw/100hk 90kw/125hk 110kw/150hk 132kw/180hk 160kw/200hk 200kw/270hk
50HZ 60HZ
2P 4P 6P 8P 10P 12P
IE4 IE3 IE2
Støbejernshus/Aluminiumshus
Pumper, kompressorer, mixere, transportører, elevatorer, kraner og hejseværker...
Acceptabelt
Stærk trækasse eller tilpasset
CE CCC
| Tilgængelighed: | |
|---|---|
Produktbeskrivelse
En 3-faset vekselstrømsmotor er en af de mest udbredte motorer i industrielle og kommercielle applikationer. Kendt for sin effektivitet, pålidelighed og robuste ydeevne, konverterer denne motortype elektrisk energi til mekanisk energi ved hjælp af vekselstrøm (AC). Dens design og drift gør den til et ideelt valg til at drive maskiner, udstyr og systemer i en lang række industrier.

Leder du efter en 3-faset AC elmotor ? Du er på det rigtige sted! Uanset om du opgraderer dit industrimaskineri, starter et nyt projekt eller udskifter en gammel motor, så har vi dig dækket. Som din one-stop-serviceekspert guider vi dig gennem alt, hvad du behøver at vide for at foretage et informeret køb. Fra at forstå fordelene ved 3-fasede motorer til at vælge den rigtige model, denne guide har det hele.

1. Yongzhuan 3-fasede vekselstrømsmotorer fås i IE2, IE3 og IE4 effektivitetsklasser , hvilket sikrer reduceret energiforbrug.
2. Høj energieffektivitet betyder lavere elregninger og et mindre CO2-fodaftryk.
1. Konstrueret med materialer af høj kvalitet til at modstå barske industrielle miljøer.
2. Modstandsdygtig over for slid, hvilket sikrer en længere driftslevetid.
3. Korrosionsbestandigt hus for pålidelig ydeevne under udfordrende forhold.
1. Leverer ensartet drejningsmoment og effekt , hvilket gør den velegnet til krævende applikationer.
2. Det avancerede design sikrer jævn drift med minimal vibration og støj.
1. Velegnet til industrier som fremstilling, landbrug, HVAC og vedvarende energi.
2. Ideel til at drive udstyr såsom pumper, kompressorer, ventilatorer og transportsystemer.
1. Yongzhuan 3-fasede vekselstrømsmotorer er designet til nem installation og vedligeholdelse , hvilket reducerer nedetiden.
2. Højkvalitetslejer og kølesystemer sikrer problemfri drift uden hyppig service.
1. Certificeret til at opfylde internationale effektivitets- og sikkerhedsstandarder.
2. Miljøvenlig, med reduceret energitab og optimeret ydeevne.
1. Tilgængelig i forskellige effektklasser, størrelser og monteringskonfigurationer.
2. Kan tilpasses til at opfylde specifikke driftskrav, herunder højt startmoment eller konstant hastighed.
1. Selvom de er bygget med førsteklasses materialer, er Yongzhuan-motorer til konkurrencedygtige priser.
2. Langsigtede besparelser gennem reducerede energiomkostninger og lavere vedligeholdelsesbehov.
1. Inkorporerer state-of-the-art designfunktioner for forbedret ydeevne.
2. Udstyret med termiske beskyttelsessystemer for at forhindre overophedning og sikre sikkerhed.
Yongzhuan Motor yder omfattende support, herunder installationsvejledning, teknisk assistance og tilgængelighed af reservedele.
Yongzhuan 3-fasede AC-elektriske motorer overholder globale energieffektivitetsforskrifter , hvilket sikrer pålidelighed og ydeevne. Standarder omfatter:
IEC 60034-30: Definerer IE-effektivitetsklasser for elektriske motorer.
Økodesigndirektivet (EU): Sikrer energieffektivitet på europæiske markeder.
NEMA Compliance (USA): Er i overensstemmelse med højeffektive standarder i Nordamerika.
1. Aluminium 3-faset vekselstrømsmotor: En 3-faset vekselstrømsmotor i aluminium er et meget alsidigt og effektivt motordesign, der er meget udbredt i industrier, hvor letvægtskonstruktion og overlegen varmeledningsevne er påkrævet. Disse motorer er bygget med aluminiumslegering til motorrammen og tilbyder en perfekt balance mellem holdbarhed, effektivitet og omkostningseffektivitet.

2. Eksplosionssikker 3-faset vekselstrømsmotor: En eksplosionssikker 3-faset vekselstrømsmotor er specielt designet til brug i farlige miljøer, hvor brændbare gasser, dampe eller støvpartikler kan være til stede. Disse motorer er bygget med forstærkede kabinetter og avancerede sikkerhedsfunktioner for at forhindre interne gnister, lysbuer eller varme i at forårsage ekstern antændelse. De er afgørende for industrier, hvor sikkerhed og pålidelighed er altafgørende. Yongzhuan eksplosionssikre 3-fasede AC elektriske motorer er af følgende typer: YBX3 YBX4 højeffektive motorer, YFBX3 støv- og eksplosionssikre motorer, YBBP VFD eksplosionssikre motorer.

3. VFD 3-faset vekselstrømsmotor: En VFD (Variable Frequency Drive) 3-faset vekselstrømsmotor er en motor, der fungerer med et frekvensomformersystem, der muliggør justering af motorhastighed og drejningsmoment. Denne kombination giver større kontrol over motorens ydeevne, hvilket gør den ideel til applikationer, hvor præcision og effektivitet er afgørende. Ved at kontrollere frekvensen af den strøm, der leveres til motoren, kan en VFD forbedre energieffektiviteten, reducere mekanisk stress og forlænge motorens levetid.

4. Bremse 3-faset AC-elektrisk motor: En bremse 3-faset AC-elektrisk motor er en specialiseret motor, der integrerer et bremsesystem, designet til at stoppe eller bremse motoren hurtigt og effektivt. Disse motorer er meget udbredt i applikationer, hvor præcis kontrol over stopprocessen er nødvendig. Bremsen er typisk aktiveret enten elektrisk eller mekanisk for at bringe motoren til standsning, hvilket sikrer sikker og kontrolleret drift. Bremsemotorer er essentielle i industrier, hvor hurtig standsning er afgørende, såsom i hejseudstyr, transportører og industrimaskiner.

5. Variabel frekvens og bremse 3-faset vekselstrømsmotor: Variabel frekvens og bremse 3-faset vekselstrømsmotor kombinerer fordelene ved både Variable Frequency Drive (VFD) teknologi og integrerede bremsesystemer . Denne motor tilbyder præcis kontrol over hastighed, drejningsmoment og stop, hvilket gør den ideel til applikationer, der kræver både variabel hastighedsdrift og hurtig deceleration. Ved at integrere en VFD med et bremsesystem sikrer denne type motor forbedret effektivitet, sikkerhed og lang levetid i forskellige industrielle omgivelser.

| Nominel | effekt (KW) | Nominel effekt (HK) | Nominel hastighed (RPM) | Nominel strøm (A)-380V | Nominel strøm(A)-400V | Nominel strøm(A)-415V | Vægt(Kg) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| YE3-631-4 | 0.12 | 016 | 1330 | 0.4 | 0.37 | 0.36 | 4.0 |
| YE3-632-4 | 0.18 | 0.24 | 1330 | 0.5 | 0.51 | 0.49 | 4.5 |
| YE3-711-4 | 0.25 | 0.34 | 1350 | 0.7 | 0.66 | 0.64 | 6.5 |
| YE3-712-4 | 0.37 | 0.5 | 1350 | 1.0 | 0.92 | 0.89 | 7.5 |
| YE3-801-4 | 0.55 | 0.75 | 1400 | 1.4 | 1.3 | 1.3 | 17.6 |
| YE3-802-4 | 0.75 | 1 | 1420 | 1.8 | 1.7 | 1.7 | 18.4 |
| YE3-90S-4 | 1.1 | 1.5 | 1445 | 2.6 | 2.5 | 2.4 | 24.2 |
| YE3-100L1-4 | 2.2 | 3 | 1435 | 4.8 | 4.5 | 4.4 | 41.5 |
| YE3-112M-4 | 4 | 5.5 | 1440 | 8.4 | 7.9 | 7.7 | 63.2 |
| YE3-132S-4 | 5.5 | 7.5 | 1460 | 11.2 | 10.7 | 10.3 | 71.2 |
| YE3-132M-4 | 7.5 | 10 | 1460 | 15.0 | 14.3 | 13.7 | 85.1 |
| YE3-160M-4 | 11 | 15 | 1465 | 21.5 | 20.4 | 19.7 | 121 |
| YE3-160L-4 | 15 | 20 | 1465 | 28.8 | 27.3 | 26.3 | 142 |
| YE3-180M-4 | 18.5 | 25 | 1470 | 35.3 | 33.5 | 32.3 | 181 |
| YE3-180L-4 | 22 | 30 | 1470 | 41.8 | 39.7 | 38.3 | 209 |
| YE3-200L-4 | 30 | 40 | 1475 | 56.6 | 53.8 | 51.9 | 284 |
| YE3-225S-4 | 37 | 50 | 1485 | 69.6 | 66.1 | 63.7 | 328 |
| YE3-225M-4 | 45 | 60 | 1485 | 84.4 | 80.2 | 77.3 | 363 |
| YE3-250M-4 | 55 | 75 | 1485 | 102.7 | 97.6 | 94.1 | 442 |
| YE3-280M-4 | 90 | 125 | 1486 | 163.2 | 155.1 | 149.5 | 639 |
| YE3-315M-4 | 132 | 180 | 1488 | 235.7 | 223.9 | 215.8 | 1033 |
| YE3-315L1-4 | 160 | 200 | 1488 | 285.1 | 270.9 | 261.1 | 1126 |
| YE3-355L2-4 | 200 | 270 | 1490 | 315.7 | 334.1 | 322.0 | 1238 |
| YE3-355M-4 | 250 | 340 | 1490 | 439.6 | 417.7 | 402.6 | 1830 |
| YE3-355L-4 | 315 | 430 | 1490 | 553.9 | 526.2 | 507.2 | 1950 |
Yongzhuan 3-faset vekselstrømselektromotor Produktparametre .pdf
Yongzhuan 3-faset vekselstrømselektrisk motor Instruktionsmanual.pdf
Produktkatalog-Yongzhuan Motor.pdf
Udtrykket '3-fase' i en 3-faset vekselstrømsmotor refererer til den type strømforsyning, der driver motoren. En 3-faset strømforsyning består af tre vekselstrømme (AC), hver med en sinusformet bølgeform, der er adskilt af 120 elektriske grader. Denne konfiguration bruges almindeligvis i industrielle og kommercielle applikationer på grund af dens effektivitet, pålidelighed og evne til at levere ensartet kraft.
Den 3-fasede vekselstrømsmotor fungerer baseret på princippet om elektromagnetisk induktion, opdaget af Michael Faraday. Når en leder (såsom motorens rotor) placeres i et skiftende magnetfelt, induceres en elektrisk strøm i lederen. Denne interaktion mellem magnetfeltet og den inducerede strøm producerer drejningsmoment, hvilket får rotoren til at spinde.

Statoren er den stationære del af motoren. Den består af laminerede stålkerner og viklinger forbundet til den 3-fasede strømforsyning.
Rotoren er den roterende del inde i statoren. Det er almindeligvis lavet af aluminium eller kobberstænger og er ansvarlig for mekanisk bevægelse.
Disse komponenter giver strukturel støtte og tillader jævn rotation af rotoren. Lejer sikrer minimal friktion under drift.
Akslen er en cylindrisk komponent forbundet med rotoren. Den overfører mekanisk kraft genereret af motoren til den eksterne belastning.
Kølesystemet forhindrer motoren i at overophede under drift. Hovedsageligt er vifter og finner.
Endeskjoldene er placeret i begge ender af motoren og understøtter lejerne og omslutter rotoren.
Klemkassen rummer de elektriske forbindelser til statorviklingerne.

1. Industrielle anvendelser: Pumper og kompressorer, transportørsystemer, kraner og hejseværker, værktøjsmaskiner
2. HVAC-systemer: Blæsere og ventilatorer, køleenheder
3. Landbrugsapplikationer: Vandingspumper, tærskemaskiner og kværne, fræsemaskiner
4. Transport og infrastruktur: Elektriske tog og sporvogne, rulletrapper og elevatorer
5. Vedvarende energisystemer: Vindmøller, solvandspumper
6. Husholdnings- og små kommercielle applikationer: Vaskemaskiner, luftkompressorer, køkkenmaskiner
7. Minedrift og konstruktion: Boremaskiner, gravemaskiner og knusere
8. Marineapplikationer: Spil og ankre, fremdriftssystemer

Klassifikationssystemet International Efficiency (IE) definerer effektivitetsniveauerne for elektriske motorer, og hjælper industrien med at træffe informerede valg baseret på ydeevne og energibesparende krav. Her sammenligner vi de fire nøgleeffektivitetsklasser motorer: IE1 elektriske motorer (Standard Efficiency), IE2 elektriske motorer (High Efficiency), IE3 elektriske motorer (Premium Efficiency) og IE4 elektriske motorer (Super Premium Efficiency).
IE1 3-faset vekselstrømsmotor er den grundlæggende standardeffektive motor. Det er stadig i brug i nogle regioner, men bliver i stigende grad udfaset på grund af energibestemmelser.
1. Effektivitetsniveau: Laveste blandt de fire klasser.
2. Energiforbrug: Højt strømforbrug, hvilket fører til øgede driftsomkostninger.
3. Anvendelser: Velegnet til enkle, krævende applikationer.
4. Overholdelse: Ikke i overensstemmelse med moderne energiregler som EU's Ecodesign-direktiv.
1. Ældre systemer.
2. Anvendelser, hvor effektivitet ikke er kritisk, og startomkostninger er den primære bekymring.

IE2 3-faset AC elektrisk motor tilbyder forbedret energieffektivitet og er den mest almindeligt anvendte motor i industrier verden over.
1. Effektivitetsniveau: Højere end IE1 3-faset vekselstrømsmotor, hvilket reducerer energiforbruget.
2. Energibesparelser: Moderat energibesparelse sammenlignet med IE1 3-faset AC elektrisk motor.
3. Anvendelser: Udbredt i industrielle, kommercielle og landbrugssektorer.
4. Overholdelse: Opfylder globale standarder, herunder IEC 60034-30 og EU Ecodesign-direktivet for små og mellemstore motorer.
1. Industrier balancerer omkostninger og energieffektivitet.
2. Anvendelser som pumper, ventilatorer, kompressorer og transportører.

IE3 3-faset vekselstrømsmotor leverer væsentligt højere energibesparelser og overholder strengere regler verden over.
1. Effektivitetsniveau: Op til 15 % mere effektiv end IE2 3-faset vekselstrømsmotor.
2. Energibesparelser: Betydelige besparelser ved energikrævende drift.
3. Anvendelser: Ideel til kontinuerlige eller tunge operationer.
4. Overholdelse: Opfylder eller overgår moderne regler i de fleste regioner, såsom EU og Nordamerika.
1. Faciliteter, der prioriterer energieffektivitet.
2. Drift med høje driftstimer, hvor energibesparelser opvejer de højere startomkostninger.

IE4 3-faset vekselstrømsmotor repræsenterer det højeste effektivitetsniveau, der er tilgængeligt i standard elektriske motorer, og tilbyder uovertruffen ydeevne til avancerede energibesparende mål.
1. Effektivitetsniveau: Højeste effektivitetsklasse, der væsentligt overstiger IE3-niveauer.
2. Energibesparelser: Maksimal energibesparelse, ideel til at reducere driftsomkostninger og kulstofemissioner.
3. Anvendelser: Avancerede industrier, vedvarende energiprojekter og grønne bygninger.
4. Overholdelse: Fuldt i overensstemmelse med fremtidsklare energieffektivitetsforskrifter.
1. Faciliteter, der sigter mod bæredygtighed og langsigtede energibesparelser.
2. Højtydende systemer, hvor hver sparet watt betyder noget.

| Funktion | IE1 (Standard) | IE2 (Høj effektivitet) | IE3 (Premium effektivitet) | IE4 (Super Premium Efficiency) |
|---|---|---|---|---|
| Effektivitetsniveau | Lav | Moderat | Høj | Meget høj |
| Energibesparelser | Minimal | Moderat | Betydende | Maksimum |
| Startomkostninger | Laveste | Moderat | Højere | Højest |
| Driftsomkostninger | Høj | Moderat | Lav | Laveste |
| Ansøgninger | Grundlæggende opgaver med lav efterspørgsel | Industriel, kommerciel | Kraftig, kontinuerlig brug | Avancerede, energikritiske systemer |
| Regulativ overholdelse | Begrænset (udfasning) | Opfylder moderne standarder | Opfylder strenge globale standarder | Fremtidsklar |
Med omfattende beholdning garanterer vi hurtig forsendelse og levering for at overholde dine projekts tidslinjer.
Vores team af fagfolk står klar til at hjælpe dig med at vælge den rigtige motor til dine specifikke behov.
Har du brug for en brugerdefineret konfiguration? Vi tilbyder skræddersyede løsninger, der passer til unikke applikationskrav.
Alle vores motorer kommer med omfattende garantier og dedikeret eftersalgssupport.
| Feature | Yongzhuan Motors | Konkurrent mærker |
|---|---|---|
| Energieffektivitet | IE2, IE3, IE4 muligheder tilgængelige | Begrænset tilgængelighed af IE4-motorer. |
| Holdbarhed | Materialer af høj kvalitet og robust design | Standard holdbarhed. |
| Prissætning | Konkurrencedygtig med høj værdi | Ofte højere for sammenlignelige modeller. |
| Tilpasning | Fleksible konfigurationer tilgængelige | Begrænsede tilpasningsmuligheder. |
| Support og garanti | Omfattende og pålidelig | Grundlæggende kundesupport. |

Forståelse af strømkrav
Identificer dine specifikke applikationsbehov for at bestemme de korrekte motoreffekt- og effektivitetsniveauer.
Valg af den korrekte motorstørrelse
Størrelsen af den 3-fasede elektriske motor bør matche belastningskravene for at undgå energispild eller underydelse.
Ja, 3-fasede elektriske motorer er ideelle til små virksomheder, der ønsker at spare på energiomkostningerne og samtidig bevare pålidelig ydeevne.
Du kan købe dem direkte hos os. Vi er en professionel elmotorproducent i over 20 år.
Tjek motorens specifikationer, inklusive effekt, spænding og størrelse, for at matche dine systemkrav.
Garantiperioderne varierer fra producent til producent, men varierer typisk fra 1 til 5 år for motorer af høj kvalitet. En ting er klar - 3-fasede vekselstrømsmotorer bør holde meget længere med en samvittighedsfuld vedligeholdelsesplan for motorsystemer end uden en. 3-fasede vekselstrømselektriske motorers levetid kan variere fra mindre end to år til flere årtier under særlige omstændigheder.
På vores one-stop-shop finder du alt, hvad du behøver for at forbedre din drift med en pålidelig 3-faset vekselstrømsmotor. Med vores omfattende produktsortiment, ekspertvejledning og uovertruffen eftersalgssupport gør vi din købsoplevelse problemfri og problemfri.
Virksomhedsprofil
Changzhou Yongzhuan Motor Co., LTD er en omfattende motordesign- og produktionsvirksomhed med 25 års erfaring. Det er beliggende i Changzhou, Jiangsu, Kina. Vores fabrik dækker et areal på 10.000 kvadratmeter, en registreret kapital på 80 millioner yuan og en årlig produktion på 3.000.000 motorer.
Vi har en stærk teknisk og design kraft, to produktionslinjer har implementeret brugen af intelligent robot og automatisk produktion, intelligent motor ydeevne test udstyr har mere end 10 sæt.
Vores hovedprodukter er YE3(IE3), YE4(IE4) højeffektiv trefaset induktionsmotor, YBX3 eksplosionssikker trefaset induktionsmotor, gearmotor, gearreduktion, gearkasse og andre specialtilpassede motorer. Produkterne har bestået 3C, CE, autoritative tredjeparts kvalitetstest og andre certificeringer. Vores produkter eksporteres hovedsageligt til USA, Tyskland, Japan, Italien og andre snesevis af lande og regioner.
Vi altid holde sig til formålet med 'omhyggeligt design, høj kvalitet og høj effektivitet, overholde troværdigheden, kunden først', at 'tjene samfundet, modig innovation, banebrydende fremad' som virksomhedens princip, helhjertet tjene kunden.
1990-2005: Opbygning af erfaring - Grundlæggeren fungerede som chefingeniør for statsejede elektriske maskiner i 15 år.
2005-2007: Virksomheden blev grundlagt - mere end ti års industridyrkning, flere mennesker slog til og besluttede at starte deres egen virksomhed.
2007-2009: Ved etableringens begyndelse - værksteder i familiestil, vanskeligheder med kapitalomsætning, ingen kunder, partnere har trukket sig.
2009-2019: Kraftig udvikling - Med den hurtige udvikling af den nationale økonomi, med produkter af høj kvalitet og integritet og win-win forretningsmodel, indledte ordremængden eksplosiv vækst, og blev Jiangsu førende motorproducent.
2019-2024: Udfordringer og muligheder - Markedets efterspørgsel har en tendens til at være mættet, og branchens konkurrence er hård. Aktivt forske og udvikle nye produkter, sikre produktkvalitet som bundlinjen, forbedre merværdien af produkter og udvikle high-end markeder og oversøiske markeder.
FAQ
A1 : Den bedste måde er at forsyne motortegningen med parameter. Vores ingeniør vil kontrollere og anbefale den bedst egnede model til din reference. Eller du kan også give nedenstående specifikation også:
1. Type, model, effekt og drejningsmoment.
2. Forhold eller udgangshastighed
3. Arbejdstilstand og tilslutningsmetode
4. Antal og installeret maskinnavn
5. Indgangstilstand og indgangshastighed
6. Motormærkemodel eller flange og motorakselstørrelse
A2 : Ja. Vi er en professionel motor- og reduktionsproducent i 20 år beliggende i Changzhou, Jiangsu, Kina.
A3 : 10 dage for prøveordre, 15 dage for containerbestilling.
A4 : Selvfølgelig er vi beærede over at tilbyde dig prøve til test, før du afgiver en formel ordre.
A5 : 1 stk pr. model for fabriksmærke og -pakke, 50 stk pr. model for OEM-mærke og -pakke.
A6 : Ja, vi er premium OEM/ODM-producent, som vurderes af uafhængige tredjeparter.
A7 : Kvalitet er prioriteret. Alle produktionsprocesser er strenge for at følge kvalitetssystemet, QC-teamet kontrollerer kvaliteten under produktionen og laver testen før hver forsendelse.
A8 : Garanti: 1 år efter forsendelsesdatoen mod B/L.
A9 : 1.Vi holder god kvalitet og konkurrencedygtig pris for at sikre vores kunder fordel; 2.Vi respekterer enhver kunde som vores ven, og vi gør oprigtigt forretninger og bliver venner med dem, uanset hvor de kommer fra.
indholdet er tomt!
Enfaset AC motor
Reducer/gearkasse
Hvorfor VICTORY