1
1 år
Trefas asynkronmotor
Yongzhuan
650rpm 675rpm 685rpm 695rpm 710rpm 725rpm 730rpm 735rpm 740rpm
220/380V 230/440V 380/660V 400/690V
75kw/100hk 90kw/125hk 110kw/150hk 132kw/180hk 160kw/200hk 200kw/270hk
50HZ 60HZ
2P 4P 6P 8P 10P 12P
IE4 IE3 IE2
Gjutjärnshus/Aluminiumhus
Pumpar, kompressorer, blandare, transportörer, hissar, kranar och hissar...
Godtagbar
Stark träfodral eller anpassad
CE CCC
| Tillgänglighet: | |
|---|---|
Produktbeskrivning
En 3-fas växelströmsmotor är en av de mest använda motorerna i industriella och kommersiella applikationer. Känd för sin effektivitet, tillförlitlighet och robusta prestanda, omvandlar denna motortyp elektrisk energi till mekanisk energi med hjälp av växelström (AC). Dess design och drift gör den till ett idealiskt val för att driva maskiner, utrustning och system inom ett brett spektrum av industrier.

Letar du efter en 3-fas AC elmotor ? Du är på rätt plats! Oavsett om du uppgraderar din industrimaskin, startar ett nytt projekt eller byter ut en gammal motor, så har vi dig täckt. Som din one-stop serviceexpert guidar vi dig genom allt du behöver veta för att göra ett välgrundat köp. Från att förstå fördelarna med 3-fasmotorer till att välja rätt modell, den här guiden har allt.

1. Yongzhuan 3-fas växelströmsmotorer finns i effektivitetsklasserna IE2, IE3 och IE4 , vilket säkerställer minskad energiförbrukning.
2. Hög energieffektivitet leder till lägre elräkningar och ett mindre koldioxidavtryck.
1. Konstruerad med högkvalitativa material för att klara tuffa industriella miljöer.
2. Motståndskraftig mot slitage, vilket säkerställer en längre livslängd.
3. Korrosionsbeständigt hölje för pålitlig prestanda under utmanande förhållanden.
1. Levererar konsekvent vridmoment och effekt , vilket gör den lämplig för krävande applikationer.
2. Den avancerade designen säkerställer smidig drift med minimala vibrationer och buller.
1. Lämplig för industrier som tillverkning, jordbruk, HVAC och förnybar energi.
2. Idealisk för att driva utrustning som pumpar, kompressorer, fläktar och transportörsystem.
1. Yongzhuan 3-fas växelströmsmotorer är designade för enkel installation och underhåll , vilket minskar stilleståndstiden.
2. Högkvalitativa lager och kylsystem säkerställer smidig drift utan frekvent service.
1. Certifierad för att uppfylla internationella effektivitets- och säkerhetsstandarder.
2. Miljövänlig, med minskade energiförluster och optimerad prestanda.
1. Finns i olika effektklasser, storlekar och monteringskonfigurationer.
2. Kan anpassas för att möta specifika driftskrav, inklusive högt startmoment eller konstant hastighet.
1. Även om de är byggda med premiummaterial, är Yongzhuan-motorer konkurrenskraftiga priser.
2. Långsiktiga besparingar genom minskade energikostnader och lägre underhållsbehov.
1. Innehåller toppmoderna designfunktioner för förbättrad prestanda.
2. Utrustad med termiska skyddssystem för att förhindra överhettning och säkerställa säkerhet.
Yongzhuan Motor tillhandahåller omfattande support, inklusive installationsvägledning, teknisk assistans och reservdelstillgänglighet.
Yongzhuan 3-fas AC-elektriska motorer uppfyller globala energieffektivitetsföreskrifter , vilket säkerställer tillförlitlighet och prestanda. Standarder inkluderar:
IEC 60034-30: Definierar IE-effektivitetsklasser för elmotorer.
Ekodesigndirektivet (EU): Säkerställer energieffektivitet på europeiska marknader.
NEMA Compliance (USA): Överensstämmer med högeffektiva standarder i Nordamerika.
1. 3-fas växelströmsmotor i aluminium: En 3-fas växelströmsmotor i aluminium är en mycket mångsidig och effektiv motordesign som ofta används i industrier där lätt konstruktion och överlägsen värmeledningsförmåga krävs. Dessa motorer är byggda med aluminiumlegering för motorramen och erbjuder en perfekt balans mellan hållbarhet, effektivitet och kostnadseffektivitet.

2. Explosionssäker 3-fas växelströmsmotor: En explosionssäker 3-fas växelströmsmotor är speciellt utformad för användning i farliga miljöer där brandfarliga gaser, ångor eller dammpartiklar kan förekomma. Dessa motorer är byggda med förstärkta kapslingar och avancerade säkerhetsfunktioner för att förhindra inre gnistor, ljusbågar eller värme från att orsaka extern antändning. De är viktiga för branscher där säkerhet och tillförlitlighet är av största vikt. Yongzhuan explosionssäkra 3-fas AC elektriska motorer är av följande typer: YBX3 YBX4 högeffektiva motorer, YFBX3 damm- och explosionssäkra motorer, YBBP VFD Explosionssäkra motorer.

3. VFD 3-fas växelströmsmotor: En VFD (Variable Frequency Drive) 3-fas växelströmsmotor är en motor som arbetar med ett drivsystem med variabel frekvens, vilket möjliggör justering av motorhastighet och vridmoment. Denna kombination ger större kontroll över motorprestanda, vilket gör den idealisk för applikationer där precision och effektivitet är avgörande. Genom att kontrollera frekvensen av strömmen som tillförs motorn kan en VFD förbättra energieffektiviteten, minska mekanisk påfrestning och förlänga motorns livslängd.

4. Broms 3-fas AC elmotor: En broms 3-fas AC elmotor är en specialiserad motor som integrerar ett bromssystem, utformat för att stoppa eller bromsa motorn snabbt och effektivt. Dessa motorer används ofta i applikationer där exakt kontroll över stoppprocessen är nödvändig. Bromsen är vanligtvis inkopplad antingen elektriskt eller mekaniskt för att få motorn att stanna, vilket säkerställer säker och kontrollerad drift. Bromsmotorer är viktiga i industrier där snabba stopp är avgörande, såsom i lyftutrustning, transportörer och industrimaskiner.

5. Variabel frekvens och 3-fas växelströmsmotor för broms: Den 3-fasiga växelströmsmotorn med variabel frekvens och broms kombinerar fördelarna med både VFD-teknik (Variable Frequency Drive) och integrerade bromssystem . Denna motor erbjuder exakt kontroll över hastighet, vridmoment och stopp, vilket gör den idealisk för applikationer som kräver både drift med variabel hastighet och snabb retardation. Genom att integrera en VFD med ett bromssystem säkerställer denna typ av motor förbättrad effektivitet, säkerhet och livslängd i olika industriella miljöer.

| Nominell | effekt (KW) | Nominell effekt (HP) | Nominell hastighet (RPM) | Nominell ström(A)-380V | Märkström(A)-400V | Märkström(A)-415V | Vikt(Kg) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| YE3-631-4 | 0.12 | 016 | 1330 | 0.4 | 0.37 | 0.36 | 4.0 |
| YE3-632-4 | 0.18 | 0.24 | 1330 | 0.5 | 0.51 | 0.49 | 4.5 |
| YE3-711-4 | 0.25 | 0.34 | 1350 | 0.7 | 0.66 | 0.64 | 6.5 |
| YE3-712-4 | 0.37 | 0.5 | 1350 | 1.0 | 0.92 | 0.89 | 7.5 |
| YE3-801-4 | 0.55 | 0.75 | 1400 | 1.4 | 1.3 | 1.3 | 17.6 |
| YE3-802-4 | 0.75 | 1 | 1420 | 1.8 | 1.7 | 1.7 | 18.4 |
| YE3-90S-4 | 1.1 | 1.5 | 1445 | 2.6 | 2.5 | 2.4 | 24.2 |
| YE3-100L1-4 | 2.2 | 3 | 1435 | 4.8 | 4.5 | 4.4 | 41.5 |
| YE3-112M-4 | 4 | 5.5 | 1440 | 8.4 | 7.9 | 7.7 | 63.2 |
| YE3-132S-4 | 5.5 | 7.5 | 1460 | 11.2 | 10.7 | 10.3 | 71.2 |
| YE3-132M-4 | 7.5 | 10 | 1460 | 15.0 | 14.3 | 13.7 | 85.1 |
| YE3-160M-4 | 11 | 15 | 1465 | 21.5 | 20.4 | 19.7 | 121 |
| YE3-160L-4 | 15 | 20 | 1465 | 28.8 | 27.3 | 26.3 | 142 |
| YE3-180M-4 | 18.5 | 25 | 1470 | 35.3 | 33.5 | 32.3 | 181 |
| YE3-180L-4 | 22 | 30 | 1470 | 41.8 | 39.7 | 38.3 | 209 |
| YE3-200L-4 | 30 | 40 | 1475 | 56.6 | 53.8 | 51.9 | 284 |
| YE3-225S-4 | 37 | 50 | 1485 | 69.6 | 66.1 | 63.7 | 328 |
| YE3-225M-4 | 45 | 60 | 1485 | 84.4 | 80.2 | 77.3 | 363 |
| YE3-250M-4 | 55 | 75 | 1485 | 102.7 | 97.6 | 94.1 | 442 |
| YE3-280M-4 | 90 | 125 | 1486 | 163.2 | 155.1 | 149.5 | 639 |
| YE3-315M-4 | 132 | 180 | 1488 | 235.7 | 223.9 | 215.8 | 1033 |
| YE3-315L1-4 | 160 | 200 | 1488 | 285.1 | 270.9 | 261.1 | 1126 |
| YE3-355L2-4 | 200 | 270 | 1490 | 315.7 | 334.1 | 322.0 | 1238 |
| YE3-355M-4 | 250 | 340 | 1490 | 439.6 | 417.7 | 402.6 | 1830 |
| YE3-355L-4 | 315 | 430 | 1490 | 553.9 | 526.2 | 507.2 | 1950 |
Yongzhuan 3-fas AC elmotor Produktparametrar .pdf
Yongzhuan 3-fas AC elmotor Instruktionsmanual.pdf
Produktkatalog-Yongzhuan Motor.pdf
Termen '3-fas' i en 3-fas växelströmsmotor hänvisar till den typ av strömförsörjning som driver motorn. En 3-fas strömkälla består av tre växelströmmar (AC), var och en med en sinusformad vågform, som är åtskilda med 120 elektriska grader. Denna konfiguration används ofta i industriella och kommersiella tillämpningar på grund av dess effektivitet, tillförlitlighet och förmåga att leverera konsekvent kraft.
Den 3-fas växelströmsmotorn fungerar baserat på principen om elektromagnetisk induktion, upptäckt av Michael Faraday. När en ledare (som motorns rötor) placeras i ett föränderligt magnetfält induceras en elektrisk ström i ledaren. Denna interaktion mellan magnetfältet och den inducerade strömmen producerar vridmoment, vilket får rotorn att snurra.

Statorn är den stationära delen av motorn. Den består av laminerade stålkärnor och lindningar anslutna till 3-fas strömförsörjningen.
Rotorn är den roterande delen inuti statorn. Den är vanligen gjord av aluminium- eller kopparstänger och är ansvarig för mekanisk rörelse.
Dessa komponenter ger strukturellt stöd och tillåter mjuk rotation av rotorn. Lager säkerställer minimal friktion under drift.
Axeln är en cylindrisk komponent kopplad till rotorn. Den överför mekanisk kraft som genereras av motorn till den externa belastningen.
Kylsystemet förhindrar att motorn överhettas under drift. Främst är fläktar och fenor.
Ändsköldarna är placerade i båda ändarna av motorn, stödjer lagren och omsluter rotorn.
Uttagslådan innehåller de elektriska anslutningarna för statorlindningarna.

1. Industriella applikationer: Pumpar och kompressorer, transportörsystem, kranar och hissar, verktygsmaskiner
2. VVS-system: fläktar och fläktar, kylaggregat
3. Jordbruksapplikationer: bevattningspumpar, tröskare och slipmaskiner, fräsmaskiner
4. Transport och infrastruktur: Elektriska tåg och spårvagnar, rulltrappor och hissar
5. System för förnybar energi: vindkraftverk, solvattenpumpar
6. Hushålls- och små kommersiella applikationer: Tvättmaskiner, luftkompressorer, köksmaskiner
7. Gruvdrift och konstruktion: Borrmaskiner, grävmaskiner och krossar
8. Marina applikationer: vinschar och ankare, framdrivningssystem

Klassificeringssystemet International Efficiency (IE) definierar effektivitetsnivåerna för elmotorer, vilket hjälper industrier att göra välgrundade val baserat på prestanda och energibesparingskrav. Här jämför vi de fyra nyckeleffektivitetsklasserna motorer: IE1 elmotorer (Standard Efficiency), IE2 elmotorer (High Efficiency), IE3 elmotorer (Premium Efficiency) och IE4 elmotorer (Super Premium Efficiency).
IE1 3-fas AC elmotor är den grundläggande standardeffektiva motorn. Det används fortfarande i vissa regioner men fasas alltmer ut på grund av energiregleringar.
1. Effektivitetsnivå: Lägst bland de fyra klasserna.
2. Energiförbrukning: Hög strömförbrukning, vilket leder till ökade driftskostnader.
3. Applikationer: Lämplig för enkla applikationer med låg belastning.
4. Överensstämmelse: Icke-kompatibel med moderna energiföreskrifter som EU:s ekodesigndirektiv.
1. Äldre system.
2. Tillämpningar där effektiviteten inte är kritisk och initialkostnaden är det primära problemet.

IE2 3-fas växelströmsmotor erbjuder förbättrad energieffektivitet och är den mest använda motorn i industrier över hela världen.
1. Effektivitetsnivå: Högre än IE1 3-fas växelströmsmotor, vilket minskar energiförbrukningen.
2. Energibesparingar: Måttliga energibesparingar jämfört med IE1 3-fas AC elmotor.
3. Tillämpningar: Används i stor utsträckning inom industri, kommersiell och jordbrukssektor.
4. Överensstämmelse: Uppfyller globala standarder, inklusive IEC 60034-30 och EU:s ekodesigndirektiv för små och medelstora motorer.
1. Branscher som balanserar kostnader och energieffektivitet.
2. Tillämpningar som pumpar, fläktar, kompressorer och transportörer.

IE3 3-fas växelströmsmotor ger betydligt högre energibesparingar och uppfyller strängare regler över hela världen.
1. Effektivitetsnivå: Upp till 15 % effektivare än IE2 3-fas växelströmsmotor.
2. Energibesparingar: Betydande besparingar i energiintensiv verksamhet.
3. Användning: Idealisk för kontinuerliga eller tunga arbeten.
4. Efterlevnad: Uppfyller eller överträffar moderna bestämmelser i de flesta regioner, såsom EU och Nordamerika.
1. Anläggningar som prioriterar energieffektivitet.
2. Verksamheter med höga drifttimmar, där energibesparingar kompenserar för den högre initialkostnaden.

IE4 3-fas växelströmsmotor representerar den högsta effektivitetsnivån som finns tillgänglig i vanliga elmotorer, och erbjuder oöverträffad prestanda för avancerade energisparande mål.
1. Effektivitetsnivå: Högsta effektivitetsklass, som betydligt överstiger IE3-nivåerna.
2. Energibesparingar: Maximala energibesparingar, perfekt för att minska driftskostnader och koldioxidutsläpp.
3. Tillämpningar: Avancerade industrier, projekt för förnybar energi och gröna byggnader.
4. Överensstämmelse: Fullständigt kompatibel med framtida regler för energieffektivitet.
1. Anläggningar som syftar till hållbarhet och långsiktiga energibesparingar.
2. Högpresterande system där varje sparad watt är viktig.

| Funktion | IE1 (Standard) | IE2 (Hög effektivitet) | IE3 (Premium effektivitet) | IE4 (Super Premium Efficiency) |
|---|---|---|---|---|
| Effektivitetsnivå | Låg | Måttlig | Hög | Mycket hög |
| Energibesparingar | Minimal | Måttlig | Signifikant | Maximal |
| Initial kostnad | Lägst | Måttlig | Högre | Högsta |
| Driftskostnader | Hög | Måttlig | Låg | Lägst |
| Ansökningar | Grundläggande arbetsuppgifter med låg efterfrågan | Industriellt, kommersiellt | Kraftig, kontinuerlig användning | Avancerade, energikritiska system |
| Regelefterlevnad | Begränsad (utfasning) | Uppfyller modern standard | Uppfyller strikta globala standarder | Klart för framtiden |
Med ett omfattande lager garanterar vi snabb leverans och leverans för att möta dina projekts tidslinjer.
Vårt team av proffs är redo att hjälpa dig att välja rätt motor för dina specifika behov.
Behöver du en anpassad konfiguration? Vi erbjuder skräddarsydda lösningar för att passa unika applikationskrav.
Alla våra motorer kommer med omfattande garantier och dedikerad kundsupport.
| med | Yongzhuan Motors | konkurrerande varumärken |
|---|---|---|
| Energieffektivitet | IE2, IE3, IE4 tillgängliga alternativ | Begränsad tillgång på IE4-motorer. |
| Varaktighet | Högklassiga material och robust design | Standard hållbarhet. |
| Prissättning | Konkurrenskraftig med högt värde | Ofta högre för jämförbara modeller. |
| Anpassning | Flexibla konfigurationer tillgängliga | Begränsade anpassningsmöjligheter. |
| Support och garanti | Omfattande och pålitlig | Grundläggande kundsupport. |

Förstå strömkrav
Identifiera dina specifika applikationsbehov för att bestämma rätt motoreffekt och verkningsgrad.
Välja rätt motorstorlek
Storleken på den 3-fas elektriska motorn bör matcha belastningskraven för att undvika energislöseri eller underprestanda.
Ja, 3-fas elektriska motorer är idealiska för små företag som vill spara på energikostnaderna och samtidigt behålla tillförlitlig prestanda.
Du kan köpa dem direkt från oss. Vi är en professionell elmotortillverkare i över 20 år.
Kontrollera motorns specifikationer, inklusive effekt, spänning och storlek, för att matcha dina systemkrav.
Garantiperioderna varierar beroende på tillverkare men sträcker sig vanligtvis från 1 till 5 år för högkvalitativa motorer. En sak är klar - 3-fas växelströmsmotorer bör hålla mycket längre med en noggrann underhållsplan för motorsystem än utan en. 3-fas växelströmsmotorers livslängd kan variera från mindre än två år till flera decennier under särskilda omständigheter.
På vår one-stop-shop hittar du allt du behöver för att förbättra din verksamhet med en pålitlig 3-fas AC-elmotor. Med vårt omfattande produktutbud, expertvägledning och oöverträffad support efter försäljning gör vi din köpupplevelse smidig och problemfri.
Företagsprofil
Changzhou Yongzhuan Motor Co., LTD är ett omfattande motordesign- och tillverkningsföretag med 25 års erfarenhet. Det är beläget i Changzhou, Jiangsu, Kina. Vår fabrik täcker en yta på 10 000 kvadratmeter, ett registrerat kapital på 80 miljoner yuan och en årlig produktion på 3 000 000 motorer.
Vi har en stark teknisk och designkraft, två produktionslinjer har implementerat användningen av intelligent robot och automatisk produktion, intelligent motorprestandatestutrustning har mer än 10 uppsättningar.
Våra huvudprodukter är YE3(IE3), YE4(IE4) högeffektiv trefasinduktionsmotor, YBX3 explosionssäker trefasinduktionsmotor, växelmotor, reduktionsväxel, växellåda och andra specialanpassade motorer. Produkterna har klarat 3C, CE, auktoritativa tredjeparts kvalitetstester och andra certifieringar. Våra produkter exporteras huvudsakligen till USA, Tyskland, Japan, Italien och andra dussintals länder och regioner.
Vi följer alltid syftet med 'noggrann design, hög kvalitet och hög effektivitet, följ trovärdigheten, kunden först', att 'tjäna samhället, modig innovation, banbrytande framåt' som företagsprincipen, helhjärtat tjäna kunden.
1990-2005: Erfarenhetsackumulering - Grundaren fungerade som chefsingenjör för statligt ägda elektriska maskiner i 15 år.
2005-2007: Företaget grundades - mer än tio års industriodling, flera personer slog till och bestämde sig för att starta eget.
2007-2009: I början av etableringen - verkstäder i familjestil, svårigheter med kapitalomsättning, inga kunder, partners har dragit sig ur.
2009-2019: Kraftfull utveckling - Med den snabba utvecklingen av den nationella ekonomin, med högkvalitativa produkter och integritet och en win-win affärsmodell, inledde ordervolymen explosiv tillväxt, hoppade till att bli Jiangsu ledande motortillverkare.
2019-2024: Utmaningar och möjligheter - Marknadens efterfrågan tenderar att vara mättad och konkurrensen inom branschen är hård. Aktivt undersöka och utveckla nya produkter, säkerställa produktkvalitet som den nedersta raden, förbättra produkternas mervärde och utveckla avancerade marknader och utomeuropeiska marknader.
FAQ
A1 : Det bästa sättet är att förse motorritningen med parameter. Vår ingenjör kommer att kontrollera och rekommendera den mest lämpliga modellen för din referens. Eller så kan du också ange nedanstående specifikation:
1. Typ, modell, effekt och vridmoment.
2. Förhållande eller utgående hastighet
3. Arbetsskick och anslutningsmetod
4. Antal och installerad maskinnamn
5. Ingångsläge och ingångshastighet
6. Motormärkesmodell eller fläns och motoraxelstorlek
A2 : Ja. Vi är en professionell motor- och reducertillverkare i 20 år i Changzhou, Jiangsu, Kina.
A3 : 10 dagar för provbeställning, 15 dagar för containerbeställning.
A4 : Visst, vi är hedrade att erbjuda dig prov för test innan du gör en formell beställning.
A5 : 1 st per modell för fabriksmärke och paket, 50 st per modell för OEM-märke och paket.
A6 : Ja, vi är premium OEM/ODM-tillverkare som bedöms av oberoende tredje parter.
A7 : Kvalitet är prioritet. All produktionsprocess strikt för att följa kvalitetssystemet, QC-teamet kontrollerar kvaliteten under produktionen och gör testet före varje leverans.
A8 : Garanti: 1 år efter leveransdatum mot B/L.
A9 : 1.Vi håller god kvalitet och konkurrenskraftigt pris för att säkerställa att våra kunder drar nytta av; 2. Vi respekterar varje kund som vår vän och vi gör uppriktigt affärer och blir vänner med dem, oavsett var de kommer ifrån.
innehållet är tomt!
Reducerare/växellåda
Varför VICTORY