Som førende producent i 20 år. Vores udsøgte håndværk kan opfylde alle dine krav!
Produkter
Du er her: Hjem » Motor hestekræfter » 3 HK / 2,2 KW » 3 HK / 2,2 KW 3-faset motor

3 HK / 2,2 KW 3-faset motor

3 HK / 2,2 kW 3-faset motor er en hjørnesten i mellem- og tunge industrielle drivsystemer.
  • Fodmontering, Flangemontering, Case Mount

  • 90L, 100L, 112m, 132S

  • 1

  • 18 måneder

  • Trefaset asynkronmotor

  • Sejr

  • 3600 RPM, 3000 RPM, 1800 RPM, 1500 RPM, 1200 RPM, 1000 RPM, 900 RPM, 750 RPM

  • 200V, 210V, 220V, 230V, 240V, 380V, 400V, 415V, 440V, 460V, 480V, 660V, 690V

  • 3HK / 2,2 kW

  • 50HZ 60HZ

  • 2P 4P 6P 8P

  • IE4 IE3 IE2

  • Støbejernshus/Aluminiumshus

  • Pumper, kompressorer, mixere, transportører, elevatorer, kraner og hejseværker...

  • Acceptabelt

  • Stærk trækasse eller tilpasset

  • CE CQC

Tilgængelighed:
facebook delingsknap
twitter-delingsknap
knap til linjedeling
wechat-delingsknap
linkedin-delingsknap
pinterest delingsknap
whatsapp delingsknap
del denne delingsknap

Produktbeskrivelse


Spændingsubalance


Introduktion til 3 HK / 2,2 kW 3-faset motor


Vi betragter den 3 HK / 2,2 kW 3-fasede motor som en hjørnesten i mellem- og tunge industrielle drivsystemer. Denne motorklassificering er almindeligt anvendt, hvor der kræves højere drejningsmoment, pålidelig kontinuerlig drift og stærk mekanisk udholdenhed uden at træde ind i store og energikrævende motorkategorier. Det er en foretrukken løsning på tværs af produktionsanlæg, forarbejdningsindustrier og infrastrukturprojekter, hvor driftsstabilitet og effektivitet er afgørende.


Den 2,2 kW trefasede motor tilbyder en kraftfuld, men kompakt drivløsning, der er i stand til at håndtere krævende arbejdsbelastninger og samtidig opretholde fremragende termisk og elektrisk ydeevne. Efterhånden som industrier bevæger sig mod højere produktivitet og energieffektivitet, er denne motorstørrelse blevet et standardvalg for udstyr, der kører lange timer under variable belastningsforhold.


Denne artikel giver et komplet, praktisk overblik over 3 HK / 2,2 kW 3-faset motor , der dækker effektkarakteristika, driftsprincipper, tekniske specifikationer, applikationer, fordele, valgovervejelser og bedste praksis ved vedligeholdelse.


Forståelse af effekt: 3 HK og 2,2 kW

Motoreffekter er udtrykt i både hestekræfter (HK) og kilowatt (kW) for at tilpasse sig globale standarder.


  • 3 HK ≈ 2,2 kW

  • Begge værdier repræsenterer den samme mekaniske udgangseffekt

  • kW er den internationalt foretrukne enhed til industrimotorer


Denne effektklasse er ideel til maskiner, der kræver højere startmoment, stabil hastighed og kontinuerlig drift . Det er almindeligvis valgt, hvor en 1,5 kW motor kan være utilstrækkelig, og en større motor ville være unødigt overdimensioneret.



Industrielt område


Sådan fungerer en 3-faset motor

En 3-faset motor fungerer ved at bruge tre vekselstrømsfaser, hver adskilt med 120 grader. Denne konfiguration skaber et konstant roterende magnetfelt , som driver rotoren jævnt og effektivt.


Vigtige driftsegenskaber

  • Ensartet og kontinuerlig drejningsmomentydelse

  • Blød start og stabil kørsel

  • Reduceret vibration og mekanisk belastning

  • Høj effektivitet og effektfaktor


I modsætning til enfasede motorer er trefasede motorer ikke afhængige af kondensatorer til start, hvilket resulterer i enklere konstruktion, færre komponenter og øget pålidelighed i industrielle miljøer.


Tekniske standardspecifikationer for en 3 HK / 2,2 kW 3-faset motor


Nominel effekt (kW / HK) Rammestørrelse Pol Nominel hastighed (RPM) 50 Hz / 60 Hz Effektivitet-IE2 / IE3 / IE4 Effektfaktor IE2 / IE3 / IE4 Nominel drejningsmoment (Nm) Vægt (kg)
2,2/3 90L 2 2880 / 3456 83,2 / 85,9 / 88,0 0,85 / 0,85 / 0,86 7.3 25
2,2/3 100L 4 1445 / 1734 84,3 / 86,7 / 89,5 0,81 / 0,80 / 0,79 14.5 33
2,2/3 112 mio 6 950 / 1140 81,8 / 84,3 / 87,5 0,76 / 0,75 / 0,74 22.1 42
2,2/3 132S 8 710/852 77,5 / 80,2 / 84,8 0,72 / 0,71 / 0,69 29.6 61


Kernemotorspecifikationer og ydeevne


✅Miljø- og driftskompatibilitet


1. Site Betingelser

Victory-motorer fungerer pålideligt i  de fleste industrielle miljøer :


  • Temperaturområde: -15°C til +40°C (ideel til lagre, fabrikker og udendørs shelters)

  • Højde: ≤1000 meter (kompatibel med byplanter, værksteder i landdistrikter og faciliteter i lav til moderat højde)


Denne alsidighed gør dem velegnede til globale applikationer i ikke-ekstremt klima, med tilpassede modifikationer tilgængelige til ekstreme temperaturer (-40°C til +50°C) eller steder i stor højde (>1000m).

2. Isoleringssystem


Motorens isolering opfylder  klasse F (105K) ydeevnestandarder  (klassificeret til 155°C kontinuerlig drift) og er valideret via klasse B (80K) test. Denne dobbelte overholdelse sikrer en forlænget levetid (20.000+ driftstimer) og ensartet pålidelighed i 24/7 kontinuerlig drift scenarier (f.eks. produktionslinjer, vandbehandlingspumper). Til applikationer med ekstrem varme (f.eks. støberier) er  Klasse H-isolering (max. 180°C)  tilgængelig som en tilpasning.


3. Vibrations- og støjkontrol


Konstrueret til  vibrationsklasse A  (lav støj, minimalt mekanisk slid) er vores motorer ideelle til præcisionsudstyr som pakkemaskiner eller medicinske værktøjer. Til mere støjsvage miljøer (f.eks. laboratorier) eller følsom instrumentering kan der anmodes om  vibrationsklasse B (jævnere drift)  for at reducere driftsforstyrrelser.


4. Driftscyklus


Vores motorer er designet til  kontinuerlig drift (S1) og kører på ubestemt tid ved nominel belastning uden overophedning - perfekt til non-stop applikationer: industrielle pumper, ventilationsventilatorer, transportsystemer og tungt maskineri.


✅Elektriske og beskyttende funktioner


1. Spænding & Frekvens

Standardspecifikationer:  380V/50Hz  (global industriel netstandard). Tilpasningsmuligheder omfatter:


  • Enkelte spændinger: 200V–660V (f.eks. 220V/60Hz for Nordamerika, 230V/50Hz for Europa)

  • Frekvens: 50/60Hz (eller tilpasset tuning til specielle behov som 400Hz rumfartsapplikationer)


Motorer bevarer optimal ydeevne selv med ±5 % spændingsudsving - kritisk for ustabile elnet i fjerntliggende områder eller udviklingsområder.

2. Motorbeskyttelse

Forbedre sikkerheden og reducere nedetiden med valgfrie  PTC-termistorer (overophedningsbeskyttelse)  eller  PT100 temperatursensorer (realtidsovervågning) . Disse komponenter udløser advarsler eller automatiske nedlukninger under overophedning, hvilket forhindrer skader i højbelastningsapplikationer (kompressorer, transportører) og sænker langsigtede reparationsomkostninger.


3. Beskyttelsesklasse

Standard  IP54/IP55 indtrængningsbeskyttelse  (støvtæt, vandafvisende) sikrer mod partikler og lavtryksvandstråler – ideel til fugtige/støvede arbejdsområder (fødevareforarbejdningsanlæg, byggepladser). Til barske miljøer (kraftig regn, udvaskning) er  IP65 (fuld støvtæthed + højtryksvandtæthed)  tilgængelig på forespørgsel.


4. Køling & Ventilation

Victory-Motor bruger  Totally Enclosed Fan-Cooled (TEFC) teknologi  (i henhold til IEC 60034-6, IC411):


  • Forsegler motoren til at blokere for støv, fugt og snavs (kritisk for gårde, miner eller snavsede industriområder)

  • Eksterne ventilatorer sikrer effektiv varmeafledning og opretholder stabile temperaturer i langvarige opgaver med højt drejningsmoment


✅Konstruktion og materialekvalitet


1. Vikling

Konstrueret med  100 % kobbertråd af høj renhed  (ikke aluminium), tilbyder vores viklinger:


  • Overlegen elektrisk ledningsevne (reducerer energitab og forbrugsregninger)

  • Forbedret varmemodstand (forlænger motorens levetid ved kontinuerlig drift)

  • Bedre ydeevne i høj belastning, langvarige opgaver sammenlignet med alternative materialer


2. Udgangsaksel

Standard cylindrisk aksel med kilegang; vi tilbyder  skræddersyet akseldiameter/længde  (f.eks. forlængede aksler til specifikke koblinger, ikke-standard nøglestørrelser) for at passe til dit udstyrs unikke krav.


kraftig motor


Victory-Motors fremstilling og kvalitetssikring


1. Tilstrækkelig råvarebeholdning

Victory-Motor opretholder en robust råvarebeholdning af høj kvalitet (premium kobberviklinger, højstyrke stållamineringer, holdbare aluminiumshuse) hentet fra certificerede globale leverandører. Dette eliminerer produktionsforsinkelser, muliggør hurtige svar på presserende ordrer eller pludselige efterspørgselsstigninger og sikrer, at dine projekter holder tidsplanen – uanset om du har brug for standardmodeller eller tilpassede løsninger.


2. Professionelt produktionsudstyr og samlebånd

Victory-Motor- værkstedet har det nyeste udstyr:


  • CNC-bearbejdningscentre (præcisionskomponentfremstilling)

  • Automatiske viklemaskiner (konsistent spolekvalitet)

  • Intelligente testsystemer (validering af ydeevne i realtid)


Fuldt automatiserede samlebånd reducerer menneskelige fejl, øger produktionseffektiviteten og sikrer, at hver motor opfylder internationale kvalitetsstandarder. Vi opgraderer løbende udstyr for at tilpasse os de seneste fremskridt i branchen.


3. 100 % kvalitetskontrol

Kvalitet er Victory-Motor hjørnesten. Victory-Motor implementerer streng 100 % inspektion på tværs af hele produktionsprocessen:


  • Råvareverifikation (sikrer overholdelse af specifikationer)

  • Igangværende kontrol (overvåger komponenternes nøjagtighed)

  • Afsluttende test (vurderer effektivitet, drejningsmoment, vibrationer og isolationsmodstand via dynamometre, testere og analysatorer)


Overholdelse af  ISO 9001 kvalitetsstyringssystemet , Victory-Motor garanterer fejlfrie motorer, der yder optimalt i dine applikationer.


Rullebanesystemer


Tilpasnings- og leveringsløsninger


1. OEM/ODM-tjenester

Victory-Motor tilbyder omfattende OEM/ODM-tjenester, der er skræddersyet til dine unikke behov:


  • Samarbejd med vores ingeniører fra design til endelig produktion

  • Tilpas strøm, hastighed, størrelse, spænding, hus eller branding (producer under dit logo)

  • Gennemsigtige processer og streng IP-beskyttelse (fortrolighedsaftaler inkluderet)


Ved at udnytte vores F&U- og produktionsekspertise leverer vi omkostningseffektive, højtydende løsninger, der stemmer overens med dine forretningsmål.


2. Eksport-standard emballage og levering

Victory-Motor bruger  ISPM 15-kompatible eksport-standard trækasser  (højdensitet, fugtbestandig krydsfiner) med skumpolstring og plastikindpakning til indvendig beskyttelse. Denne emballage:


  • Overholder globale toldregler

  • Forhindrer skader fra stød, fugt eller hård transport

  • Kan tilpasses til store/specialformede ordrer


Du kan stole på, at dine motorer ankommer til tiden og i perfekt stand, uanset din globale destination.


3. Kvalitetssikring og garanti

Hver motor er bygget efter  ISO 9001-standarder , hvilket sikrer ensartet fremstillingskvalitet og overholdelse af globale industrielle regler. Vi støtter vores produkter med en  18-måneders garanti : hvis en motor er beskadiget af ikke-menneskelige faktorer (f.eks. fabrikationsfejl) inden for denne periode, erstatter vi den  gratis.


Energieffektivitet og ydeevnefordele

Den 3 HK 3-fasede motor er anerkendt for sin fremragende energieffektivitet og stabile ydeevne. Sammenlignet med enfasede motorer med lignende effekt, leverer den:


  • Lavere elektriske og mekaniske tab

  • Højere effektivitet og effektfaktor

  • Reduceret varmeudvikling

  • Længere driftslevetid

  • Lavere samlede driftsomkostninger


Motorer designet til at opfylde IE3 og IE4 effektivitetsstandarder giver betydelige energibesparelser, især i kontinuerlige applikationer som transportører, pumper og ventilatorer.



Understøtter tilpasning og skalerbarhed


Almindelige anvendelser af 3 HK / 2,2 kW 3-fasede motorer

Vi ser almindeligvis denne motorstørrelse brugt på tværs af en lang række industrier på grund af dens robusthed og alsidighed.


Industrielle applikationer

  • Transportørsystemer

  • Centrifugal- og tandhjulspumper

  • Luftkompressorer

  • Industrielle ventilatorer og blæsere

  • Blandere, omrørere og knusere

  • Værktøjsmaskiner og produktionsudstyr

Kommercielle og infrastrukturapplikationer

  • VVS-systemer

  • Vand- og spildevandsrensningsanlæg

  • Køletårne

  • Materialehåndtering og emballeringssystemer


Dens evne til at håndtere vedvarende belastninger gør den ideel til kritiske operationer, hvor pålidelighed er altafgørende.


Hastighedsindstillinger og stangkonfiguration

Driftshastigheden for en trefaset motor afhænger af dens antal poler :


  • 2 polet – cirka 3000 RPM

  • 4 polet – cirka 1500 RPM

  • 6 polet – cirka 1000 RPM

  • 8 polet – cirka 750 RPM


Valg af den passende hastighed er afgørende for at opnå optimal ydeevne, effektivitet og udstyrets levetid. 4-polede motorer er de mest almindeligt anvendte til generelle industrielle applikationer, mens 2-polede motorer er valgt til højhastighedskrav.



Dobbeltspændingsmotorer


Monteringsarrangementer og installationsfleksibilitet

Den 2,2 kW 3-fasede motor fås i flere monteringskonfigurationer, der tilbyder fremragende installationsfleksibilitet:


  • B3 (fodmonteret) – Standard industriel installation

  • B5 (Flangemonteret) – Direkte kobling til pumper eller gearkasser

  • B14 (Face Mounted) – Kompakte og pladsbesparende installationer


Disse monteringsmuligheder forenkler mekanisk integration og reducerer installationstiden.


Fordele ved at bruge en 3 HK / 2,2 kW 3-faset motor

Vi identificerer flere fordele, der gør denne motorvurdering til et foretrukket valg:


  • Højt start- og køremoment

  • Jævn drift med lav vibration

  • Minimale vedligeholdelseskrav

  • Lang levetid

  • Fremragende kompatibilitet med VFD'er

  • Stabil ydelse under variable belastninger


Når den er parret med et variabelt frekvensdrev (VFD) , tillader motoren præcis hastighedskontrol, blød start og yderligere energioptimering.



trefasede asynkronmotorer med høj overbelastningskapacitet


Sådan vælger du den rigtige 3 HK 3-fasede motor

Valg af den korrekte motor indebærer en omhyggelig evaluering af driftskrav:


  • Belastningstype og drejningsmomentkrav

  • Påkrævet driftshastighed

  • Tilgængelig strømforsyning og frekvens

  • Miljøforhold (støv, fugt, temperatur)

  • Driftscyklus og driftstid

  • Energieffektivitet og overholdelsesstandarder


Korrekt valg sikrer pålidelig drift og forhindrer for tidlig motorfejl.


Vedligeholdelse og langsigtet pålidelighed

Med korrekt installation og rutinemæssig vedligeholdelse kan en 3 HK 3-faset motor fungere effektivt i mange år. Anbefalet vedligeholdelsespraksis omfatter:


  • Regelmæssig lejesmøring

  • Test af isolationsmodstand

  • Rengøring af køleribber og ventilationsveje

  • Overvågning af vibrationer, støj og temperatur

  • Sikrer nøjagtig justering og sikker montering


Forebyggende vedligeholdelse reducerer nedetiden og maksimerer motorens levetid.


Konklusion


Vi betragter 3 HK / 2,2 kW 3-faset motor som en kraftfuld, effektiv og pålidelig løsning til moderne industrielle og kommercielle applikationer. Dens kombination af stærkt drejningsmoment, høj effektivitet og holdbar konstruktion gør den til et fremragende valg til kontinuerligt arbejde. Når den er valgt og vedligeholdt korrekt, leverer denne motor langsigtet ydeevne, energibesparelser og driftssikkerhed.


Installationsmetoder

Installationsmetoder for 3-faset motor

Her er en struktureret oversigt over de 18 3-fasede motormonteringstyper:


1. IM V1 (IM 3011)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (ingen basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–355

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 1.000+ kW

  • · Anvendelser: Pumper, blandere, vertikale kompressorer (udstyr, der kræver lodret akseljustering)


2. IM V3 (IM 3031)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet opad)

  • · Montering: Flange (ingen basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Lodrette ventilatorer, hejseværker, små vertikale pumper


3. IM V5 (IM 1011)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (med basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Industrielle blandere, vertikale transportører, kompakt vertikalt procesudstyr


4. IM V6 (IM 1031)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet opad)

  • · Montering: Flange (med basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Små lodrette kompressorer, løftemekanismer, lodrette materialehåndteringer


5. IM B14 (IM 3601)

  • · Orientering: Vandret

  • · Montering: Lille flange (endemonteret, ingen bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Pumper, ventilatorer, fødevareforarbejdningsmaskiner, landbrugsudstyr


6. IM V15 (IM 2011)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (specielle bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Kraftige vertikale pumper, marineudstyr, offshore maskineri


7. IM V17 (IM 2111)

  • · Orientering:  Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (sidemonterede bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Kompakte blandere, vertikale transportører, laboratoriebehandlingsudstyr


8. IM V18 (IM 3611)

  • · Orientering: Lodret  (skaftet opad)

  • · Montering: Flange (sidemonterede bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Små hejseværker, vertikale ventilatorer, materialeløftesystemer


9. IM V19 (IM 3631)

  • · Orientering: Lodret  (skaftet opad)

  • · Montering: Flange (specielle bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Offshore pumper, kompakte vertikale kompressorer, marineudstyr


10. IM B34 (IM 2101)

  • · Orientering:  Vandret

  • · Montering: Basisfødder + sideflange

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Transportører, industrielle blandere, maskiner, der kræver dobbelt monteringsmuligheder


11. IM V35 (IM 2031)

  • · Orientering: Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (forlængede bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Store vertikale pumper, mineudstyr, kraftige blandere


12. IM V37 (IM 2131)

  • · Orientering: Lodret  (skaftet nedad)

  • · Montering: Flange (forskudte bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–132

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 75 kW

  • · Anvendelser: Kompakt vertikalt maskineri, medicinsk udstyr, præcisionsbearbejdningsværktøjer


13. IM B3 (IM 1001)

  • · Orientering: Vandret

  • · Montering: Basisfødder (ingen flange)

  • · Rammestørrelse: 63–355

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 1.000+ kW

  • · Anvendelser: Blæsere, kompressorer, skæremaskiner, industripumper (almindelige tunge maskiner)


14. IM B5 (IM 3001)

  • · Orientering: Vandret

  • · Montering: Flange (ingen basefødder)

  • · Rammestørrelse: 63–280

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 500 kW

  • · Anvendelser: Pumper, ventilatorer, automationsudstyr, transportørsystemer


15. IM B6 (IM 1051)

  • · Orientering:  Vandret

  • · Montering: Lille flange (endemonteret, med bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Små pumper, laboratoriemaskiner, let industrielt udstyr


16. IM B7 (IM 1061)

  • · Orientering: Vandret

  • · Montering: Specialflange (endemonteret, med bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Præcisionsmaskineri, tekstiludstyr, små bearbejdningsværktøjer


17. IM B8 (IM 1071)

  • · Orientering:  Vandret

  • · Montering: Forlænget flange (endemonteret, med bundfødder)

  • · Rammestørrelse: 63–160

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 110 kW

  • · Anvendelser: Fødevareforarbejdningsmaskiner, pakkeudstyr, små industrielle pumper


18. IM B35 (IM 2001)

  • · Orientering:  Vandret

  • · Montering: Basisfødder + flange

  • · Rammestørrelse: 63–355

  • · Effektområde: ~0,12 kW til 1.000+ kW

  • · Anvendelser: Multi-purpose maskineri, kompressorer, store pumper (fleksible installationsbehov)


Virksomhedsprofil

Induktionsmotor & Gear Reducer til salg – førende producent og leverandør


  • ·  Førende AC producent af elektriske motorer og reduktioner siden 2007


  • ·  Tilbyd et-trins OEM & ODM-service


  • ·  Tilbyd garantiperiode på 18 måneder sammenlignet med almindelige 12 måneder i bilindustrien


  • ·  Mere end 15.000 kvadratmeter fabriksareal med mere end 50 ansatte


  • ·  11 produktionslinjer og en årlig produktion på 300.000 sæt motorer


  • ·  100% mængdekontrol før levering


  • ·  Mere end 20 patentcertifikater og CE, CCC, ISO9001 certifikat


  • ·  Handel med kunder i mere end 80+ lande og 100+ succesfulde sager


Video af Victory-Motor ---- induktionsmotor og gearreduktion Producent af


Stol på Victory Machinery Technology Co., Ltd. for dine motorløsninger


Victory Machinery Technology Co., Ltd. tilbyder et bredt udvalg af top-tier AC induktionsmotorer og relaterede produkter designet til at give optimal effektivitet, pålidelighed og ydeevne på tværs af forskellige industrier. Uanset om du leder efter højeffektive motorer, eksplosionssikre løsninger eller skræddersyede produkter, står virksomheden som en pålidelig producent, der er i stand til at opfylde de unikke behov på det globale marked. Med sin forpligtelse til kvalitet, innovation og kundetilfredshed er Victory Machinery Technology Co., Ltd. din ideelle partner til alle dine motorløsninger.



Tilstrækkelig råvarebeholdning


Hos Victory Machinery Technology Co., Ltd. opretholder vi et robust og tilstrækkeligt råmaterialelager for at sikre uafbrudt produktion og rettidig levering af dine AC-induktionsmotorordrer. Vi henter kun råmaterialer af høj kvalitet – inklusive førsteklasses kobberviklinger, højstyrke stållamineringer og holdbare aluminiumshuse – fra certificerede globale leverandører, der overholder strenge kvalitetsstandarder. Denne rigelige beholdning eliminerer ikke kun produktionsforsinkelser forårsaget af materialemangel, men gør os også i stand til hurtigt at reagere på presserende kundeforespørgsler og pludselige ordrestigninger. Uanset om du har brug for standard motormodeller eller kundetilpassede løsninger, lægger vores velassorterede råvarelager et solidt fundament for effektiv produktion, der sikrer, at dine projekter holder tidsplanen.




Tilstrækkelig råvarebeholdning1Tilstrækkelig råvarebeholdning2


Professionelt produktionsudstyr og samlebånd


Victory Machinery Technology Co., Ltd. kan prale af avanceret professionelt produktionsudstyr og fuldautomatiske samlebånd, som er kernen i vores højkvalitets motorfremstilling. Vores produktionsværksted er udstyret med avancerede CNC-bearbejdningscentre, præcisionsstemplingsmaskiner, automatiske viklemaskiner og intelligent testudstyr, der sikrer, at hver komponent i AC-induktionsmotoren er fremstillet med enestående præcision. De automatiserede samlebånd strømliner produktionsprocessen, hvilket reducerer menneskelige fejl, samtidig med at produktionseffektiviteten forbedres markant. Vi investerer løbende i at opgradere vores udstyr og optimere produktionsarbejdsgange for at holde trit med de nyeste teknologiske fremskridt i bilindustrien. Med vores professionelle produktionskapacitet kan vi konsekvent levere motorer, der opfylder eller overgår internationale kvalitetsstandarder, hvilket giver dig pålidelig ydeevne og lang levetid.




Professionelt produktionsudstyr og samlebånd3Professionelt produktionsudstyr og samlebånd2Professionelt produktionsudstyr og samlebånd1


100% kvalitetskontrol


Kvalitet er vores hjørnesten. Vi implementerer 100 % streng kvalitetsinspektion gennem hele produktionen – fra råmaterialeverifikation til slutprodukttest. Ved at bruge avanceret udstyr (dynamometre, isolationstestere, vibrationsanalysatorer) vurderer vores QC-team nøglepræstationsindikatorer. I overensstemmelse med ISO 9001 garanterer vi fejlfrie motorer, der yder optimalt i dine applikationer.



100 % kvalitetskontrol 1100 % kvalitetskontrol 2


Tilbyd OEM/ODM-service


Vi tilbyder omfattende OEM/ODM-tjenester, der er skræddersyet til dine unikke behov. Vores erfarne ingeniører samarbejder med dig fra design til at forstå applikationskrav og brandingbehov – tilpasning af effekt, hastighed, størrelse, spænding eller hus eller produktion under dit brand. Ved at udnytte stærk forskning og udvikling og produktionserfaring leverer vi omkostningseffektive, højtydende løsninger med gennemsigtige processer og IP-beskyttelse.



Tilbyd OEMODM-service1Tilbyd OEMODM-service2


Eksport standard trækasse: Stærk pakning for at sikre god stand ved ankomst


Vi bruger ISPM 15-kompatible eksport-standard trækasser til emballering, med skumpolstring og plastikindpakning til indvendig beskyttelse. Denne fugtbestandige emballage med høj densitet overholder globale toldregler og forhindrer skader under transport. Skræddersyet emballage til store/særlige ordrer sikrer sikker levering. Du kan stole på, at dine motorer ankommer til tiden og i perfekt stand over hele verden.



Eksport standard trækasse2Eksport standard trækasse3Eksport standard trækasse1



Ofte stillede spørgsmål

Q1: Hvilke oplysninger skal jeg give, når jeg vælger en motor, gearkasse eller hastighedsdæmper?


A1 : Den mest effektive måde at vælge den rigtige motor eller gearkasse på er ved at levere en motortegning med relevante parametre. Vores ingeniører vil gennemgå disse oplysninger og anbefale den bedst egnede model til din applikation. Alternativt kan du angive følgende specifikationer:


  1. 1. Type, model, effekt og drejningsmoment.

  2. 2. Ønsket forhold eller udgangshastighed.

  3. 3. Arbejdsforhold og tilslutningsmetode.

  4. 4. Mængde og maskinnavn til installation.

  5. 5. Indgangstilstand og indgangshastighed.

  6. 6. Motormærke/model eller flange og motorakselstørrelse.

Q2: Er du en producent?


A2 : Ja, vi er en professionel producent af motorer og reduktionsgear med 20 års erfaring, beliggende i Changzhou, Jiangsu, Kina.


Q3: Hvad er din leveringstid?


A3 : Vores leveringstid er cirka 10 dage for prøveordrer og 15 dage for bulkcontainerordrer.


Q4: Kan jeg få en prøve først?


A4 : Absolut! Vi giver gerne en prøve til test, før du afgiver en formel ordre.


Q5: Hvad er din mindste ordremængde (MOQ)?


A5 : MOQ er 1 styk pr. model for fabriksmærkede produkter og emballage. For OEM-branding og -emballage er MOQ 50 styk pr. model.


Q6: Leverer du OEM/ODM-tjenester?


A6 : Ja, vi er en premium OEM/ODM-producent, certificeret af uafhængige tredjepartsvurderinger.


Q7: Hvordan sikrer din fabrik kvalitetskontrol?


A7 : Kvalitet er vores topprioritet. Vi følger et strengt kvalitetskontrolsystem gennem hele produktionsprocessen. Vores QC-team overvåger kvaliteten på alle stadier og udfører test før hver forsendelse for at sikre høje standarder.


Q8: Hvad er dine garantibetingelser?


A8 : Vi tilbyder 18 måneders garanti, startende fra forsendelsesdatoen, som angivet i fragtbrevet (B/L).


Q9: Hvordan bevarer du langsigtede og stærke forretningsforhold?


A9 : Vi værdsætter vores kunder og sikrer langsigtede relationer ved at:

  1. · At levere produkter af høj kvalitet til konkurrencedygtige priser til gavn for vores kunder.

  2. · At behandle hver kunde som en ven og drive forretning med oprigtighed, uanset hvor de befinder sig.


Tidligere: 
Næste: 

Relaterede produkter

indholdet er tomt!

Trefaset AC-motor

Enfaset AC motor

Reducer/gearkasse

Hvorfor VICTORY

© COPYRIGHT 2024 VICTORY MACHINERY TECHNOLOGY CO., LTD. ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDES.